Gigantyczna asteroida zagraża Ziemi

| Aktualizacja:
X

Asteroida Apophis o średnicy 270 metrów może uderzyć w Ziemię - ostrzegają naukowcy. Uczeni, którzy początkowo twierdzili, że kosmiczna skała nas ominie, przyznali, że pomylili się w obliczeniach. W porównaniu z tym zagrożeniem niedawne niezbezpieczeństwo związane z zestrzeleniem popsutego satelity było po prostu śmieszne.

psav

Apophis doleci do Ziemi w 2036 roku. Czy minie naszą planetę, czy też uderzy w jej powierzchnię? Już wiadomo, że prawdopodobieństwo tego drugiego jest większe niż jak 1 do 45000, o czym do niedawna przekonywali naukowcy z NASA i ESA - amerykańskiej i europejskiej agencji kosmicznej.

Uczeni przyznali się do pomyłki - podaje "New Scientist". Ale na razie nie potrafią podać, jak duże jest niebezpieczeństwo. Trwają nowe obliczenia. Są utrudnione, bo według naukowego tygodnika, ze względów finansowych muszą zamknąć jedyny teleskop, wycelowany w tę stronę Układu Słonecznego, z którego nadleci asteroida.

Co stanie się, jeśli Apophis uderzy w Ziemię? Uczeni uspokajają - nie grozi nam całkowita zagłada, bo asteroida jest mniejsza od tej, która wybiła dinozaury. Raz już się jednak pomylili...

Co spowodowałoby uderzenie takiego kosmicznego kawałka skały? Jeśli trafi w ocean, efektem zderzenia będą gigantyczne tsunami, które spustoszą wybrzeża kontynentów. Gdyby jednak uderzył w gęsto zamieszkane regiony Ziemi, zginęłyby miliony ludzi.

Wybuch miałby energię równą 1480 megatonom trotylu. Dla porównania, największa dotąd eksplozja, wywołana przez człowieka bombą o nazwie Tsar, miała siłę 50 megaton trotylu. Bomba zrzucona na Hiroszimę miała moc "tylko" 0,013 megatony.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: dziennik.pl
  • ~Madness
   2011-02-16 13:41
   a niech walnie bedzie spokoj :D
  • ~M.
   2011-02-16 12:48
   Wszyscy chcą żeby ludzie się bali... Nic się nie stanie, nie dajcie się manipulować tylko np. poczytajcie faktyczne dane na te tematy (tzn. bez dodatków typu "Raz już się jednak pomylili..."
  • ~lol
   2011-02-15 20:26
   może nietrafi w naszą planete
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Nowa kamera Forda uratuje przed wypadkiem

   Wynalazek Forda uratuje przed wypadkiem. Zobacz WIDEO

  • Polska fabryka już realizuje nowe zlecenie! Nowe auto trafi na cały świat

  • Nowy system za 9 mln groźniejszy niż fotoradar! Gdzie i jak działa?

  • Techniczna rewolucja! Niemcy odsłonili nową generację hitu

  • Ford focus 1.0 EcoBoost

   Najlepsze silniki świata w 2015! Który samochód wybrać? Zobacz NOWY raport

  • Oto największa sensacja od ponad 100 lat! ZDJĘCIA I WIDEO

  Zobacz więcej