Zobacz, jak wyglądała Kleopatra

| Aktualizacja:
X

Choć najbardziej kojarzymy wizerunek królowej Kleopatry z doskonałą kreacją Liz Taylor z filmu z 1961 r., to z porcelanową urodą hollywoodzkiej gwiazdy słynna egipska władczyni niewiele miała wspólnego. Naukowcy właśnie komputerowo odtworzyli jej wygląd.

psav psavNad trójwymiarowym modelem twarzy Kleopatry VII przez rok pracowała egiptolog Sally Ann Ashton z uniwersytetu w Cambridge, próbując go odtworzyć na podstawie różnych starożytnych przedstawień, m.in. na monetach i pierścieniu sprzed 2 000 lat. Kobieta, która swoją urodą uwiodła Juliusza Cezara, miała mieć wydatne kości policzkowe i pełne usta.

Jej legendarny nos, o którym francuski filozof Błażej Pascal powiedział kiedyś, że "gdyby był krótszy, świat wyglądałby inaczej", według przedstawienia Ashton jest zgrabny i podłużny.

Na twarzy piękności znad Nilu widać też mieszane pochodzenie: macedońskie korzenie, ale i wychowanie w Egipcie. "Należy pamiętać, że jej rodzina (dynastia Ptoelemeuszy - red.) od co najmniej 300 lat żyła na dworze w Egipcie, zanim Kleopatra wstąpiła na tron" – mówi Ashton.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: dziennik.pl
  • ~ha/ha/ha
   2011-11-30 00:00
   Kleopatra - mułżynka, no-no...szkoda,że nie chińka...
  • ~ha/ha/ha
   2011-11-30 00:00
   Kleopatra - mułżynka, no-no...szkoda,że nie chińka...
  • ~lang
   2011-12-16 10:16
   Kleopatra była córką króla Egiptu, Ptolemeusza któregośtam i jednej z żon niższej rangi przecież. Czyli jakiejś egipskiej nałożnicy, czyli o ciemnym kolorycie skóry. Jeżeli w ten sposób się tam mnożyli od rozpoczęcia dynastii Ptolemeuszy, to już dawno pewnie zatracili urodę macedońską. Dlatego ten wizerunek Kleopatry wydaje mi się najbardziej prawdopodobny - przecież mieszkańcy egiptu mają bardzo ciemną karnację, a na wizualizacji też przecież nie ma typowej afrykańskiej murzynki. Jest ok. właśnie takiego rezultatu bym się spodziewała.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Skrzyżowanie

   Rewolucja w karaniu kierowców. GITD wprowadza nowy system

  • Syrena kontra syrenka. Jak drą koty o legendę polskiej motoryzacji. WIDEO

  • Ceną i bagażnikiem połyka rywali. Nowy model już w Polsce. ZDJĘCIA

  • Nowa kamera Forda uratuje przed wypadkiem

   Wynalazek Forda uratuje przed wypadkiem. Zobacz WIDEO

  • Polska fabryka już realizuje nowe zlecenie! Nowe auto trafi na cały świat

  • Nowy system za 9 mln groźniejszy niż fotoradar! Gdzie i jak działa?

  Zobacz więcej