Śpiewać jak zakochany komar

| Aktualizacja:
X

Nie tylko ludzie śpiewają, gdy zapałają do kogoś gorącym uczuciem. Tak samo zachowują się komary. Naukowcy odkryli, że tropikalne insekty kuszą partnera harmonijnym biciem skrzydeł.

psav

Naukowcy z Cornell University wykazali, że uciążliwe dla ludzkiego ucha brzęczenie komarów aedes aegypti to w rzeczywistości sygnał godowy."Zalotne" komary biją skrzydłami inaczej niż zazwyczaj. Brzęczenie może być harmonijne, ze wspólną częstotliwością sięgającą 1200 Hz, lub "na dwa głosy". Samiec uderza wtedy skrzydłami z częstotliwością 600 Hz, a samica 400 Hz.

Odkrycie amerykańskiego zespołu może pomóc ograniczyć niektóre choroby tropikalne przenoszone przez komary. "Epidemia malarii nie przestaje siać spustoszenia, a gorączka tropikalna wciąż się rozprzestrzenia" - mówi Laura Harrington, współautorka badań. Tymczasem dotychczasowe próby opanowania rozrodczości komarów kończyły się niepowodzeniem. Samce pozbawione zdolności rozrodczych lub bez możliwości przenoszenia infekcji nie budziły zainteresowania samic.

Wraz z najnowszym odkryciem pojawiła się jeszcze jedna możliwość. "Jakość śpiewu może odzwierciedlać potencjał rozrodczy partnera" - mówi Harrington. Wiedząc o tym, naukowcom uda się być może skłonić samice do godów z "ułomnymi" samcami i w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: dziennik.pl
  • Nowy system za 9 mln groźniejszy niż fotoradar! Gdzie i jak działa?

  • Techniczna rewolucja! Niemcy odsłonili nową generację hitu

  • Ford focus 1.0 EcoBoost

   Najlepsze silniki świata w 2015! Który samochód wybrać? Zobacz NOWY raport

  • Oto największa sensacja od ponad 100 lat! ZDJĘCIA I WIDEO

  • Syrena ligea - tę wizualizację dziennik.pl otrzymał na wyłączność

   NEWS DZIENNIK.PL. Jest umowa z FSO, powstanie nowa (!) syrena ligea. FOTO

  • Syrena kontra syrenka. Jak drą koty o legendę polskiej motoryzacji. WIDEO

  Zobacz więcej