• Jarosław Kaczyński
  Obsesja PiS na punkcie byłego premiera jest paraliżująca nie tylko dla naszej polityki zagranicznej, ale przede wszystkim dla partii Jarosława Kaczyńskiego. Bo uniemożliwia trwałe reformowanie Polski. Sprowadzenie polityki do wymiaru personalnego marginalizuje jej wymiar ustrojowy.
 • Flaga Unii Europejskiej
  Aż 1 234 kilometry. 12 godzin jazdy bez przerwy z maksymalną prędkością. Tyle dzieli największe polskie centrum logistyczne w Strykowie od największego portu w Europie – Rotterdamu. Dziesiątki tysięcy tirów przewożą tam i z powrotem nie tylko polskie towary. Jeżdżą też do Marsylii, Barcelony, Kadyksu, Paryża, Frankfurtu, Pragi, Zagrzebia i Bukaresztu. Do setek europejskich miast i portów. Sektor transportowy jest jednym z naszych kluczowych eksporterów usług. Daje miejsca pracy i utrzymanie nie tylko kierowcom, lecz także serwisantom, logistykom, producentom części i sektorowi automotive. 
 • Angela Merkel i Beata Szydło
  Fala populizmu w Europie Zachodniej często wiąże się z ciężką m.in. dla Niemców konkurencją z tańszymi firmami z Polski. W najgorszym scenariuszu Europa Zachodnia pogłębia swoją integrację, automatyzuje gospodarkę, a my jesteśmy zepchnięci na głębokie peryferia gospodarcze - bez prawdziwego dostępu do tamtejszego rynku. To właśnie ten czarny scenariusz kryje się za pojęciem Europy dwóch prędkości.
 • Muzułmanie w Strasburgu
  Polacy to patologiczni antysemici, którzy w czasie drugiej wojny światowej kolaborowali z Niemcami i wydawali im Żydów. Bzdura? Owszem. Taka sama, jak stwierdzenie, że europejscy muzułmanie to terroryści, zupełnie niezintegrowani mieszkańcy gett, których głównym zajęciem w Europie jest molestowanie kobiet, handel narkotykami i napady rabunkowe.
 • Polska
  To był piękny patriotyczny rok. Dorobiliśmy się nie tylko sejmowej komisji patriotyzmowi gospodarczemu poświęconej, ale również całej serii paneli, wykładów, a przede wszystkim patriotycznych decyzji gospodarczych.
 • Protest przed Sejmem
  Polskie państwo istnieje jedynie teoretycznie, jest słabe. Dlatego ma wstać z kolan i zostać wzmocnione. Hasła PiS nie są nowe, przynajmniej od końca lat 90. krok po kroku następował ten proces "wzmacniania" państwa. Przez zmianę ordynacji na taką, która będzie gwarantowała stabilną większość. Przez wzmocnienie dyscypliny poselskiej na taką, która będzie gwarantowała spokój poprzez całą kadencję. Przez rozbudowę roli rządu – rozwijanie KPRM i wzmacnianie premiera – po to, byśmy mieli polską upragnioną wersję systemu kanclerskiego.
 • Manifestacja KOD i manifestacja PiS
  Współczesna Polska przypomina orwellowską Oceanię – rządzoną przez seanse nienawiści, kult jednostki i manipulowanie historią - pisze Marek Tejchman.
 • Sejm w obiektywie aparatu fotograficznego
  Jacy wyborcy, tacy reprezentanci - 16 grudnia 2016 roku to zdanie przestało być w Polsce aktualne. Polacy to mądry, ciężko pracujący naród, który nie zasługuje na taki Sejm.
 • Posiedzenie rządu
  Kto broni wszystkiego, ten nie broni niczego –  słowa Fryderyka Wielkiego przypomniały mi się w wigilię wyborów 201 5 r ., które całą władzę w kraju oddały obozowi tak zwanej dobrej zmiany .
 • Marek Tejchman
  No dobra, nie pokochałem. Trochę w tym tytule prowokacji. Ale skłoniło mnie do niej kilka publicznych dyskusji, w których uczestniczyłem. Kiedy zdarzało mi się pozytywnie ocenić jakieś działanie rządu, słyszałem od innych rozmówców, że oto stałem się rycerzem Dobrej Zmiany. Z ich ust nie padały żadne poważne kontrargumenty. Zamiast tego osłupiałe spojrzenia, z których mogłem wyczytać – no co ty, bronisz Kaczora?