• Huragany Irma i Katia
  Huragan Irma dotarł do brytyjskich wysp Turks and Caicos i przesuwa się na północny zachód. Do Wysp Zawietrznych na Morzu Karaibskim zbliża się z kolei huragan Jose, a w Zatoce Meksykańskiej przybiera na sile huragan Katia. Skąd biorą się imiona huraganów i czym różnią się one od innych cyklonów?
 • Huragan Irma
  Amerykańskie Centrum ds. Huraganów w Miami wydało komunikat, że Irma zagraża całej Florydzie. Dotąd przeszła nad wyspami Saint Maarten i Saint-Barthélemy, doszczętnie je pustosząc. Prędkość huraganu sięga 300 km/h, co sprawia, że został zaliczony do ostatniej, 5 kategorii w skali Saffira-Simpsona.
 • Kurkuma
  Zdrowotne właściwości kurkumy były znane mieszkańcom południowo-wschodniej Azji już w czasach starożytnych. Jej zmielone kłącze stosowano nie tylko w tradycyjnej kuchni, ale również jako antidotum na wszelakie schorzenia.
 • Specjaliści potwierdzają, że ładunek zdetonowany w niedzielę przez Koreę Północną mógł osiągnąć moc nawet 100 kiloton. To prawie 10 razy więcej niż w przypadku wcześniej testowanych przez państwo bomb nuklearnych. Siłę oddziaływania spowodowanego przez niego  wybuchu można porównać z trzęsieniem ziemi o intensywności 6,3 w skali Richtera. Czym jest bomba wodorowa?
 • Ruch lewostronny jest charakterystyczny przede wszystkim dla Wielkiej Brytanii i państw, które w przeszłości były jej koloniami. Nie jest to jednak klucz do odpowiedzi na pytanie o genezę zjawiska.
 • Dowód osobisty
  Polscy obywatele oraz osoby przebywające na stałe w Polsce mają obowiązek zameldowania się na pobyt stały. Procedura polega na przekazaniu właściwemu urzędowi informacji o miejscu pobytu i przewidywanym czasie jego trwania. Obowiązek meldunkowy ma umożliwiać państwu sprawne prowadzenie ewidencji ludności.
 • Mężczyzna z kalkulatorem
  Założenie własnej firmy wiąże się z zarejestrowaniem jej w odpowiednim rejestrze. Wymaga to spełnienia szeregu formalności, a w przypadku większości form prawnych działalności gospodarczej, przygotowania dodatkowej dokumentacji.
 • Młodzi przedsiębiorcy mogą skorzystać z prawa do niższych stawek ZUS.
  Prowadzenie własnej firmy jest związane z zobowiązaniami finansowymi wobec urzędu skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Te jednak przewidują zastosowanie pewnych ulg dla początkujących przedsiębiorców. Zalicza się do nich preferencyjne składki ZUS – zdecydowanie niższe od standardowych.
 • Urzędnik
  Chciałbyś założyć własną firmę, ale nie wiesz od czego zacząć? Podpowiadamy, o jakich formalnościach warto pamiętać jeszcze przed wpisaniem działalności gospodarczej do odpowiedniego rejestru.
 • W wyniku nawałnic , które przeszły nad Polską zginęło sześć osób (pięć na Pomorzu i jedna w Wielkopolsce), a około 50 zostało rannych. Na terenie całego kraju wiatr zniszczył prawie 3 tysiące domów mieszkalnych, narażając mieszkańców na ogromne straty materialne. Trudne warunki atmosferyczne przyczyniły się również do rozległych szkód w uprawach rolnych. Takie sytuacje wymagają interwencji państwa, które w swoim budżecie gromadzi środki na przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych. Jak obywatele mogą ubiegać się o skorzystanie z rządowego wsparcia i jakie formy wspomniane przybiera?