• Sejm
  W przepychankach wokół reformy sądownictwa opozycja gra rolę gromady statystów, których głosy mogą potencjalnie podeprzeć kolejne weto prezydenta.
 • Billboardy w obronie reformy sądów
  Zawsze trwałem przy jednym spostrzeżeniu dotyczącym obecnej władzy: kontynuuje ona i udoskonala metody upartyjniania państwa stosowane przez ekipy poprzednie. Co więcej, łączy to z nadzieją na jakąś naprawę, inną politykę, a nie samo trwanie u władzy. Kampania organizowana przez Polską Fundację Narodową (PFN) jest jednak i krokiem dalej, i w inną stronę. Pod niewypowiedzianym hasłem: „Robimy to, bo   możemy”.
 • Piotr Zaremba fot. Darek Golik
  W referendum Polacy wybraliby prawdopodobnie ustrój prezydencki. PiS raczej go nie przegłosuje. Ale to i tak wzmocniłoby radykalnie Andrzeja Duda.
 • Napisałem niedawno, że dziennikarz ma prawo grzebać w życiorysach, ale musi zawsze pamiętać, że próbując pozbawić kogoś wiarygodności, sam może ją stracić. To samo dotyczy ciała, które sobie przyznało prawo obdarzania kolegów po fachu tak straszliwymi stygmatami jak "nagroda Hieny Roku" - pisze Piotr Zaremba.
 • Piotr Zaremba: Mazowiecki - premier zwykłych Polaków
  To był początek roku 1989, w auli Auditorium Maximum odbywało się spotkanie rozgorączkowanych polityką antyrządowych studentów z ludźmi "Solidarności". W tym tłumie byłem ja, podniecony jak wszyscy, choć równocześnie zawsze szukający dziury w całym - wspomina Piotr Zaremba.
 • Zaremba: Ludowcy za, a nawet przeciw
  Posłowie jeszcze debatują nad martwą medialną ustawą, gdy w tle poczciwy dawny antypeerelowski opozycjonista Adam Lipiński z PiS negocjuje nowy ład medialny z głównym bohaterem afery Rywina Robertem Kwiatkowskim reprezentującym, jakżeby inaczej, postkomunistyczną lewicę. Jedna tylko rzecz pozostaje w polskiej polityce niezmienna. Ludowcy są równocześnie po obu stronach linii frontu - pisze w DZIENNIKU Piotr Zaremba.
 • Zaremba: Czy warto się bić o historię?
  Czy warto się bić o historię? Zacząłbym od innego pytania - czy Polacy rzeczywiście biją się o nią nadmiernie - pisze w DZIENNIKU publicysta Piotr Zaremba. Dodaje też, że w Polsce historia bywa źródłem kompleksów. Ale lepiej je leczyć niż wyrzucać historię na śmietnik.
 • Piotr Zaremba: Polacy to nie sami bohaterowie
  Armia Krajowa to około 380 tysięcy ludzi w apogeum jej działań. Gdy doliczyć rodziny, na ogół wiedzące, co robią ich znikający z domu na długie godziny bliscy, a narażone na straszne represje, będzie może kilka milionów. Nie każdy Polak był w czasie wojny bohaterem. To jasne. Tylko, że nie wynika z tego, iż Polacy nie zasłużyli na miano bohaterskiego narodu - pisze Piotr Zaremba.
 • Dziwna koalicja dwóch medialnych „fundamentalizmów” musi prowadzić do przekształcenia telewizji publicznej w federację partyjnych fortec - uważa Piotr Zaremba, komentator DZIENNIKA. Jak podkreśla, będzie to telewizja niezreformowana i totalnie upartyjniona, a więc taka jaka Donald Tusk wymarzył sobie zlikwidować.
 • Boję się sytuacji, gdy upraszczając, ale nie przekłamując, Niemcy staną się głównie narodem brutalnie wysiedlonych z Polski i z Czechosłowacji, ofiar nalotów alianckich w Dreźnie i pułkownika Stauffenberga, a Polacy – narodem szmalcowników i morderców z Jedwabnego - pisze Piotr Zaremba, komentator DZIENNIKA.