• cukiernia pracownik
  Pierwszy raz od dawna spadła w Polsce liczba przepracowanych godzin. I to od razu rekordowo. To bardzo dobra wiadomość. Może nawet dowód, że wreszcie normalniejemy. Oczywiście to nie jest jeszcze żaden trend i za kilka miesięcy może się okazać, że mieliśmy do czynienia z nieistotnym wahnięciem. Możliwe. Na razie jednak cieszmy się tym, co mamy.
 • Rafał Woś
  Czy pamiętacie dzień, w którym odkryliście, że św. Mikołaj nie istnieje? I że nie przez przypadek prezenty pod choinką pojawiały się w momencie, gdy myliście zęby lub pomagaliście piec pierniczki? Jeśli pamiętacie chwilę śmierci mitu o Mikołaju, łatwo zrozumiecie, jakie zamieszanie panuje teraz w głównym nurcie anglosaskiej ekonomii. Bo Olivier Blanchard zapytał w najnowszym tekście: „Czy powinniśmy zapomnieć o naturalnej stopie bezrobocia?”.
 • Rafał Woś
  "Tempo innowacji nigdy nie było szybsze" – powiedział szef Unilevera Paul Polman. Dlaczego więc – u licha! – produktywność rozwiniętych zachodnich gospodarek rośnie wolniej, niż oczekiwano?
 • Rafał Woś
  Postprawda została uznana przez anglosaskie elity za słowo 2016 r. Przy okazji pojawiło się pytanie o jego rodowód. Bo wbrew pozorom alternatywne fakty nie pojawiły się w życiu publicznym wraz z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta.
 • fabryka
  Australijska pisarka Helen Dale – w Polsce niepublikowana – wydała właśnie swoją kolejną powieść „Kingdom of the Wicked” . Ja nie czytałem. Przeczytał ją jednak amerykański ekonomista Mark Koyama. I się zachwycił. Zwłaszcza fragmentem, w którym Dale opisuje alternatywną wersję historii rozwoju Imperium Rzymskiego.
 • Rafał Woś
  Miłość bywa ślepa. Zwłaszcza pierwsza miłość. Jak się ma lat kilkanaście, można się zakochać w każdym. Zwłaszcza jeśli ten ktoś okaże nam odrobinę sympatii. Ale potem się dorasta i rozsądniej lokuje się uczucia. Jednak nasi politycy tego nie potrafią. Co widać na przykładzie kultu Margaret Thatcher i Ronalda Reagana. Rządzące (zwłaszcza lokalnie) pokolenie pięćdziesięciolatków pcha na piedestały socjalną oszustkę i agresywnego brutala.
 • Protest lekarzy
  Czy zastanawiacie się, dlaczego PiS tak nerwowo zareagował na protest lekarzy rezydentów? Partia Jarosława Kaczyńskiego zachowuje się jak władze państwa, któremu udało się jako pierwszemu posiąść broń jądrową. I które nie śpią teraz po nocach, bo się boją, że ktoś inny jest bliski zbudowania własnej atomówki. A wtedy skończy się ich hegemonia.
 • Pieniądze
  Na naszych oczach temat uniwersalnego dochodu podstawowego (po angielsku UBI, Universal Basic Income) przechodzi z kategorii „fikcja” na półkę z napisem "ekonomiczne i polityczne non fictio". Rozwiązanie rekomenduje nawet Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
 • Richard Thaler
  Ekonomiczny Nobel przypadł w tym roku Richardowi Thalerowi, ostatniemu przedstawicielowi szkoły chicagowskiej. Dynastii, która do niedawna rządziła w ekonomii. Ale w końcu, na naszych oczach, wyzionęła ducha.
 • Rafał Woś
  Mamy was, naiwniacy! Mamy was, obrońcy fałszywej tezy o socjalnym PiS! Teraz już nie umkniecie! Wyszły na jaw wasze wszystkie kłamstwa. Taki tekst słychać ostatnio z narastającą regularnością. Głównie z kręgów antypisowskiej opozycji.