• Konstanty Radziwiłł
  6 proc. PKB to oczywisty cel. Ewentualne dyskusje mogą dotyczyć tylko tego, w jakim czasie do takiego poziomu dojść – mówi w rozmowie z DGP minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
 • Szpital
  Każdego, kto zasiada na stanowisku szefa resortu zdrowia, dopada syndrom oblężonej twierdzy. Nawet ci otwarci zaczynają być nieufni, część ulega czarowi polityki. I wpadają w pułapkę działania zgodnego z ideologią, a wbrew zdrowemu rozsądkowi. U siebie ministrowie niemocy nie widzą, ale diagnozują ją u kolegów po fachu.
 • Warszawa
  „Podczas gdy polityka krajowa i partyjna budzą niechęć, liderzy samorządowi cieszą się szacunkiem i popularnością. Samorządność to jedna z najmocniejszych stron polskiej transformacji. W ciągu dwóch dekad udało się zbudować sprawne miasta i regiony, zarządzające dużymi środkami finansowymi i planujące strategie rozwojowe, oraz istotnie wzmocnić poczucie wspólnoty na poziomie lokalnym”. Tak w 201 5 r . z  okazji 25 lat istnienia samorządu terytorialnego w wolnej Polsce pisała dr Małgorzata Bonikowska w raporcie „Polskie miasta przyszłości”. Mamy rok 2017 i poczucie, że w samorządach rządzą kolesiostwo, ustawki i afery, zaś w fotelach prezydentów, burmistrzów i wójtów zasiadają przeciętniacy, których ambicje sprowadzają się do trwania...
 • Banknoty 50 złotych
  Jak jeden z moich znajomych odpowiadał na pytanie o wymarzony zawód? Niezmiennie: emeryt. Dodawał jeszcze: młody, zdrowy i bogaty. Niestety, to model idealny, a więc wydawałoby się, że mało realny. Nic bardziej mylnego.
 • Złoty i notowania
  Dr Marcin Wojewódka, wiceprezes ZUS: Może się zdarzyć, że środki gromadzone w PPE znacząco się skurczą. Albo nawet przepadną.
 • Jakub Szulc
  PiS, zakazując prywatyzacji szpitali, walczy z rzeczywistością, której nie ma. Bo problemem nie jest dzika prywatyzacja, lecz zadłużenie placówek. A to byłoby mniejsze, gdyby w 2011 r. udało się nam w Sejmie przeforsować obowiązkową komercjalizację lecznic.
 • Co zrobi rząd? Wyciągnie naukę z błędów poprzedników czy wybierze drogę na skróty?
  Ustawa 203, klauzula opt-out, ustawa wedlowska. Pod tymi enigmatycznymi nazwami kryją się dwie rzeczy – pieniądze oraz działanie pod presją. A jaki efekt może przynieść wypadkowa tych dwóch rzeczy, nie trzeba tłumaczyć. Zwłaszcza gdy mowa o nich w kontekście systemu ochrony zdrowia. 
 • Dominika Sikora
  Dwa pomysły PiS uważam za niebezpieczne: powrót do budżetowego finansowania systemu ochrony zdrowia oraz uniezależnienie prawa do bezpłatnych świadczeń od opłacania składki zdrowotnej.
 • Szpitalny korytarz
  W tym tygodniu po raz trzeci główny materiał DGP dotyczy problemów w ochronie zdrowia. To nie przypadek. „0 zł za błąd medyczny”, „Restrukturyzacja szpitali. Nieuleczalna choroba” to tytuły dwóch poprzednich czołówek. 
 • Dominika Sikora
  40 tys. błędów medycznych. Do tylu rocznie może dochodzić w Polsce. To tyle, ile mniej więcej osób zamieszkuje Chojnice, Świdnik, Mińsk Mazowiecki albo Szczecinek. A teraz wyobraźmy sobie, że wszyscy mieszkańcy jednego z nich chorują, idą do szpitala i padają ofiarami pomyłki, niedopatrzenia, źle wykonanej operacji, wykorzystania zanieczyszczonego sprzętu medycznego czy zaniechania udzielenia pomocy medycznej.