Co wiesz o dynastii Jagiellonów?

Najpotężniejsza polska dynastia. Jagiellonowie panowali w czterech krajach Europy. Co o nich wiesz?
Rozpocznij QuizRozpocznij Quiz
źródło: Shutterstock
  • ~ery
    (2012-03-18 21:56)
    zacznijmy od tego, że obecni Litwini to tak naprawdę Żmudzini, (ci biegajacy w skórach w Krzyżakach), Litwa właściwa zajmowała obszar obecnej Białorusi. Co istotne - Litwini byli słowianami i mówili jezykiem podobnym do polskiego - obecny litewski z jezykami słowiańskimi nie ma nic wspólnego...
  • ~rybak
    (2012-05-07 17:39)
    Władysław II Jagiellończyk był królem Czech i Węgier.
  • ~a.c.
    (2012-02-13 21:49)
    sorry, pomieszałem Anki.
  • ~jk
    (2012-02-22 07:43)
    Szkoda ,że nasze pradziady uwikłały Królestwo Polskie w przygodę jagiellońską. Stworzyliśmy ogromne państwo wielonarodowe ,jednak o kiepskich podstawach gospodarczych co skończyło się dość nieciekawie dla wszystkich składników Rzeczplitej. Do dziś trwają reminiscencje tamtego okresu wyrażające się choćby nacjonalizmem szczególnie litewskim. Można dokonać gdybania ,nam Polakom era jagiellońska co dziś da się dostrzec nie wyszła na dobre.Sądzę ,że cywilizacyjnie dziś bylibyśmy znacznie dalej,a więc dziś dopiero widać ,że była to strata.
  • ~jhp
    (2012-02-22 10:15)
    To o ta Annę chodziło prawnuczkę Władysłąwa Jagiełły
    Anna Jagiellonka (ur. 23 lipca 1503 w Budzie, zm. 27 stycznia 1547 w Pradze[1]) – księżniczka (później królowa) czeska i węgierska z dynastii Jagiellonów. Córka króla Czech i Węgier Władysława II Jagiellończyka i Anny de Foix. Żona króla niemieckiego (późniejszego cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, króla Czech i Węgier Ferdynanda I Habsburga.
  • ~lol..
    (2012-03-29 19:34)