Co wiesz o rozbiorach Polski?

Jeden z najistotniejszych momentów w historii Polski, który zaważył na jej losach na wieki. Co wiesz o czasach rozbiorów - ich powodach, przebiegu i skutkach? Sprawdź się!
Rozpocznij QuizRozpocznij Quiz
źródło: Shutterstock
 • ~grew
  (2013-05-10 11:46)
  Kiedyś dokonywano ich przy użyciu siły dziś dokonuję sie ich w inteligetniejszy sposób .
 • ~q
  (2012-05-03 18:42)
  NIE ZNAM KRAJU KTORY BY MAIAL TAKA DUZA ILOSC LUDZ DLA KTORYCH WOLNOSC NIC NIE ZNACZY ? TO ZNACZY ZE WIEKSZOSC POLAKOW UWAZA SIE ZA GLUPSZYCH OD INNYCH NARODOW I ZUPZLNIE SWIADOMIE CHCE ROZBIOROW - czyli ci co glosuja na Palikota Komorowskiego PO po prostu uwazaja sie za glupszych od innych narodow
 • ~jeszcze Polska nie zginęła........
  (2012-05-03 17:13)
  Historia POkazuje ,że POLSKA była zdradzana przez ostatnie wieki i tak jest do dziś.Zawsze znajdą się sprzedawczyki,którzy zdradzą ojca i matkę dla własnych korzyści.
  Polska to nasz matka,ojczyzna,sPOniewierana dziś,nie dopuścimy,aby szakale rozmienili Ją na drobne.
 • ~Alizar
  (2012-05-08 13:02)
  Wiem,że trwa V rozbiór,co dla wielu jest do tej pory niewiedzą z powodu ich gnuśności umysłowej.
 • ~historyk
  (2012-04-22 05:36)
  Historia lubi się powtarzać, nasi rządzący i pseudo niby politycy jeżeli są patriotami nie zdrajcami niech o tym pamiętają. Z tego co obecnie kreują widać,że niedługo będziemy śpiewać pieśni powstańcze i wzywać do zrywów narodowych.
 • ~Jeszcze Polska nie zginęła !
  (2012-05-01 12:13)
  jakie tam rozbiory raczej podziały
 • ~bronek Borat
  (2013-05-09 11:31)
  ~pol anka2013-05-08 22:21 towarzyszu,ale ci czerwoni łajdacy w tym pustym łbie namieszali,człowiek radziecki
 • ~kiki
  (2015-04-07 12:16)
  Fajny test :d
 • ~debesciak
  (2015-04-08 15:10)
  21/20 kto da więcej?
 • ~magnus555
  (2012-05-01 17:50)
  Gwoli ścisłości w sprawie III rozbioru RP i Konstytucji 3 Maja.
  A zatem:
  - konfederacja targowicka została zawiązana w wyniku podstępnego (bezprawnego) przyjęcia przez sejmowe stronnictwo patriotyczne „ tzw. Konstytucji 3 Maja 1791r.” Ówczesny marszałek Sejmu 4-letniego (stronnik wspomnianego stronnictwa) ogłosił przerwę w obradach Sejmu na czas świąt Wielkanocy i większość posłów głównie stronnictwa narodowego (na którego czele stali wspomniani poniżej magnaci) rozjechała się do domów. Ta ustawa rządowa miała być formalnie poddana pod głosowanie dnia 5 maja lecz bezprawnie została przesunięta o dwa dni wcześniej gdy większość posłów stronnictwa narodowego nie powróciła z wielkanocnej przerwy świątecznej. Natomiast posłowie stronnictwa patriotycznego w porozumieniu z Królem w większości pozostali w Warszawie wiedząc o całym podstępie. A zatem przyjęcie tej konstytucji miało pełne znamiona zamachu stanu.
  - ta ważna ustawa została przyjęta „na ślepo” bez czytania sejmowego a przyjęta w ciągu jednego dnia a już 7 maja marszałkowie Sejmu wydali uniwersał, ogłaszający uchwalenie konstytucji
  - ówczesny Sejm 4-letni nie był Sejmem Walnym (najważniejszy ówczesny rodzaj sejmu RP na którym obowiązywała zasada Liberum Veto czyli zasada jednomyślności która np. też obowiązuje dzisiaj w UE w komisji europejskiej) lecz Konfederacyjnym w którym obwiązywało głosowanie większościowe. W przypadku obrad Sejmu Konfederacyjnego, opozycja która nie zgadzała się z daną uchwałą takiego Sejmu mogła zawiązać (całkowicie zgodnie z ówczesnym prawem) zbrojną konfederację aby ją obalić. To prawo wywodziło się ze średniowiecznego prawa rycerskiego odwołania się pod tzw. sąd boży czyli pojedynku zbrojnego. Oczywiście taka konfederacja zbrojna w przypadku uchwał Sejmu Walnego była bezprawna.
  - magnaci Ksawery Branicki, Seweryn Rzewuski i Szczęsny Potocki jaki i inni uczestnicy konfederacji zawiązanej w 1792 r w Targowicy nie byli w tym czasie zdrajcami narodowymi, ponieważ działali zgodnie z ówczesnym prawem polskim. Dopiero gdy ta konfederacja zaczęła przegrywać starcia zbrojne z wojskami królewskimi wówczas aby ratować sytuację jej przywódcy wystosowali nieszczęsną pisemną prośbę do carycy o pomoc zbrojną dla konfederacji. I właśnie od tego momentu w historii Polski Ci targowiczanie są uznawani za zdrajców narodowych ale co ciekawe formalnie-prawnie nie do końca ponieważ w swej prośbie do carycy powalali się na uchwałę Sejmu RP chyba z 1717r. (tzw. Sejm Niemy) w której to Sejm przyjął uchwałę (chociaż pod naciskiem cara Piotra I), że gwarantem wolności i demokracji szlacheckiej w RP został car Rosji. Ta właśnie uchwała sejmowa dawała każdemu carowi w tym również carycy Katarzynie II na ingerencję zbrojną w Polsce. Przywódcy Targowicy chociaż postępowali prawnie okazali się wybitnie naiwni a nawet głupi, myśląc, że przy pomocy obcych wojsk obejmą władzę w RP. I właśnie głównie za tą ich głupotę są w historii pogardzani. Caryca nie była zwolennikiem rozbioru Polski lecz jej uzależnienia jak było do tej pory ale pod wpływem usilnych namówień ze strony króla Prus w końcu (po około pół roku mając już swe wojska w RP odsunęła od władzy targowiczan), zgodziła się na całkowity rozbiór RP.
  - większym zdrajcą niż targowiczanie w historii Polski okazał się sam król Stanisław Poniatowski (naczelny ówczesny mistrz loży masońskiej w Polsce i były kochanek carycy z którą miał córkę) który w lipcu 1792 r. odstąpił od reformatorów, obrońców Konstytucji 3 maja i potajemnie uciekł do obozu targowiczan w którym rej już wodziła caryca. Co ciekawe na ten krok Król zdecydował się pod wpływem listu który otrzymał od carycy. Ale ten krok spowodował tragiczne skutki ponieważ nie można było zwołać pospolitego ruszenia do obrony ojczyzny z braku Króla (pod bronią mogło stanąć co najmniej 400 tys. szlachty ponieważ był to bezwzględny wymóg pod groźba utraty szlachectwa i konfiskaty majątku). Większość szlachty to widząc, nie mając przymusu prawnego, nie widziała powodu i chęci obrony ojczyzny, i dlatego do pospolitego ruszenia nie doszło.
  Reasumując:
  - bezprawne przyjęcie Konstytucji 3 Maja (rozpatrując jako fakt historyczny) w następstwie późniejszych wydarzeń w głównej mierze przyczyniła się do późniejszego rozbioru Polski. Prawdopodobnie gdyby nie ta Konstytucja, Polska nadal byłaby państwem na mapie Europy chociaż znacznie uzależnionym od cara Rosji, co według mnie byłoby lepszym rozwiązaniem niż całkowita utrata niepodległości. Dlatego wg mnie z tego względu ta rocznica obecnie nie powinna być świętem narodowym (znajdują sie o wiele lepsze rocznice w dziejach Polski).

  - natomiast rozpatrując Konstytucje 3 Maja jako pewną myśl w rozwoju cywilizacji to ma ona znaczenie doniosłe i niebywałe ponieważ była w pewnym sensie rewolucją w dziejach systemów politycznych wówczas na świecie a tym bardziej w Polsce.

  Jak widać nie wszystko jest tak proste jak byśmy chcieli. Jest daleka analogia dzisiejszego Sejmu RP do Sejmy 4-letniego w którym według mnie partię PO można przyrównać do ówczesnego obozu patriotycznego a PiS do obozu narodowego ale jest to teza daleko posunięta.
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.