• Leki
  - Bakterie uodparniają się na antybiotyki szybciej, niż jesteśmy w stanie wyprodukować i wprowadzić do lecznictwa nowe antybiotyki - zauważył prof. Rafał Gierczyński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Jak można zaradzić tej sytuacji?
 • Leki na dłoni
  Nadużywanie antybiotyków w medycynie i weterynarii doprowadziło do rozpowszechniania się drobnoustrojów dysponujących mechanizmami lekooporności – przypominali eksperci w związku z rozpoczynającym się Światowym Tygodniem Wiedzy o Antybiotykach.
 • Klebsiella pneumoniae, New Delhi
  Klebsiella pneumoniae typu NDM-1 – bo to jej właściwa nazwa – jest oporna na działanie wszystkich antybiotyków. Bakterie są organizmami żywymi, które potrafią szybko się namnażać i mutować, i w szybkim tempie kształcą się, jak uciekać przed antybiotykami. Pomagamy im w tym, nadużywając antybiotyków nie tylko w leczeniu, ale też w przemyśle czy hodowli zwierząt.
 • Lekarstwo
  Z powodu nadużywania antybiotyków coraz więcej drobnoustrojów nie poddaje się ich działaniom – alarmują eksperci. WHO szacuje, że 40 proc. antybiotyków przepisywanych jest niewłaściwie.
 • Antybiotyki przestają działać?
  W Wielkiej Brytanii wykryto bakterie oporne na antybiotyk ostatniej szansy. To kolejny kraj, w którym pojawiły się te drobnoustroje. Naukowcy coraz częściej mówią, że ludzkość wchodzi w groźną erę postantybiotykową.
 • Lekarstwa
  Antybiotyki stosuj rozważnie - to hasło pierwszego Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach. Będzie on obchodzony od 16 do 22 listopada z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia.
 • Antybiotyki zwalczają wiele chorób, które dawniej były nieuleczalne
  Eksperci mają poważne ostrzeżenie: jeśli nie ograniczymy nadużywania antybiotyków, mogą one stracić skuteczność i każda infekcja bakteryjna znów będzie wyzwaniem dla lekarzy.
 • Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, koordynowany przez ECDC, organizowany jest już po raz czwarty
  Nie jest dobrze. Coraz więcej szczepów bakterii nie poddaje się działaniu antybiotyków. Eksperci zaprezentowali nową strategię walki z nimi.