• Archeolog podczas wykopalisk
  Na liczne pozostałości po średniowiecznych siedzibach rycerskich natrafili w Pniowie i Starych Tarnowicach dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod badawczych archeolodzy z Muzeum w Gliwicach.
 • "SKARBY" WYKOPANE PRZY UL. WIEJSKIEJ, OBOK SEJMU
  Przed wojną w tym miejscu stała kamienica. W czasie wojny piękne budynki zostały zrównane z ziemią. Tym bardziej zaskakiwać musi odkrycie, jakiego dokonano w czasie budowy nowego budynku sejmowego. Odkryto starą piwniczkę, do której prowadziły schodki... A w niej...
 • "Skarby" wykopane przy ulicy Wiejskiej, na terenie Sejmu
  Cenna porcelana, kryształy, zastawy stołowe - część potłuczonych, ale wiele zachowanych w świetnym stanie i nienaruszonych, mimo że stojąca nad nimi przedwojenna kamienica została zburzona. Na takie skarby natrafiła ekipa archeologów na terenie Sejmu. "Sygnatury na porcelanie pozwalają na dość dokładne datowanie przedmiotów" - wyjaśnia w rozmowie z dziennik.pl prowadzący wykopaliska Andrzej Jaskuła.
 • Badanie pod mikroskopem
  Tajemnice zmumifikowanych szczątków będą odkrywać polscy naukowcy. W Otwocku pod Warszawą rozpoczęły się największe na świecie badania egipskich mumii. Do przebadania są 42 obiekty, w tym szczątki ludzkie, zwierzęce, ale też ich fragmenty: dłonie, stopy czy głowy. Część z nich to eksponaty z Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Etnograficznego. Niektóre przyjechały również z Luwru - jest to mumia kota, krokodyla i barana.
 • Dr hab. Marcin Przybyła na miejscu wykopalisk na Górze Zyndrama w Maszkowicach (fot. Instytut Archeologii UJ)
  "W czasach Hammurabiego, kiedy rozkwita Babilon, czyli około roku 1750-1700 przed naszą erą, na ziemiach polskich powstaje budowla kamienna o zaawansowanej, jak na tamte osiągnięcia, architekturze. Trudno się nie zgodzić, że jest to ważne odkrycie" – przyznaje w rozmowie z dziennik.pl dr hab. Marcin Przybyła, archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 • Ruiny Palmyry
  Kolejny barbarzyński wybryk Państwa Islamskiego. Sunniccy terroryści wysadzili w powietrze antyczną świątynię Balszamina w Palmyrze. Według profesora Maamuna Abdulkarima, odpowiadającego w rządzie Baszara al-Asada za muzea i zabytki, świątynia jeszcze istnieje, ale bardzo mocno ucierpiała.
 • Ruiny budynków znalezione w argentyńskiej dżunglii
  Archeolodzy odkryli w argentyńskiej dżungli kryjówki, prawdopodobnie przygotowane dla niemieckich nazistów. Znajdują się one w niedostępnym miejscu w pobliżu granicy z Paragwajem. Do tego tajemniczego miejsca dotarli badacze z Buenos Aires.
 • Archeolodzy odkryli pozostałości komór gazowych w Sobiborze
  Archeolodzy prowadzący badania na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze odkryli pozostałości budynku, w którym mieściły się komory gazowe.
 • Wrak samolotu Tu-154
  Archeolog, który uczestniczył w badaniach terenowych po katastrofie w Smoleńsku, protestuje przeciw stronniczemu przedstawianiu wyników badań archeologicznych i próbom ich użycia dla uwiarygodnienia tezy o wybuchu w prezydenckim samolocie.
 • Ludzka czaszka w błocie
  W Santiago de Chile odkryto preinkaski cmentarz. Na znalezisko natrafiono przy budowie nowej linii metra.