• Szczepienie dziecka
  Szczepieniom obowiązkowym nie jest poddawany jedynie ułamek procenta dzieci w Polsce – powiedział podczas XXXV Sympozjum „Szczepienia Ochronne” w Warszawie Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz.
 • Szczepienie dziecka
  Pseudonaukowa teoria, że szczepionki powodują autyzm, to jeden z najbardziej szkodliwych mitów nowoczesnej medycyny - ocenia dr hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH. Tę teorię, wykorzystywaną przez ruchy antyszczepionkowe, obalono w licznych badaniach.
 • Szkoła
  Wyjaśniły to psycholog i terapeutka behawioralna Iwanna Olesiejuk oraz nauczycielka Żaneta Rajtak. Czym różni się nauka dziecka z zaburzeniami od edukacji zwykłego ucznia? - Takie dzieci mają problem z nawiązaniem kontaktu - powiedziała Rajtak.
 • Dziecko w maseczce na twarzy
  Mamy alarm smogowy w wielu miastach Polski. Lekarze przekonują, że należy zminimalizować czas przebywania na zewnątrz do minimum. Dzieciom, seniorom i kobietom w ciąży odradzają wszelkie spacery. Czy naprawdę jest tak groźnie? O tym, jak smog działa na przyszłe mamy, rozmawiamy z dr Katarzyną Pietuch, ginekologiem z Kliniki INVICTA w Warszawie
 • Zaburzenie autystyczne
  Choć wiele osób autystycznych dobrze radzi sobie w społeczeństwie, pracuje i zakłada rodziny - duża ich część ma problemy z pracą, nauką i znalezieniem bliskiej osoby - wynika z opublikowanego raportu z Ogólnopolskiego Spisu Autyzmu.
 • Dziecko
  Psycholog dr Enrico Gnaulati napisał książkę o tym, że dzieci są źle diagnozowane: "Bardzo duży procent dzieci, u których w młodym wieku zdiagnozowano ADHD, chorobę dwubiegunową lub autyzm, w późniejszym okresie nie wykazują ich objawów".
 • Dziecko gra na pianinie
  Terapia z zastosowaniem muzyki może być skuteczną formą wsparcia rehabilitacji dzieci z autyzmem. Dzięki niej pacjenci rozwijają komunikację interpersonalną i lepiej radzą sobie z trudnościami emocjonalnymi – przekonuje muzykoterapeutka Sara Knapik-Szweda.
 • Myszy wykorzystywane do testów laboratoryjnych
  Badania zaburzeń chodu i zachowań autystycznych, prowadzone na myszach i szczurach w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, mają pomóc w leczeniu ludzi. Podczas badań zwierzęta biegają na bieżniach i pływają w basenie.
 • Rysunek mózgu
  Jedno na trzysta dzieci rodzi się z autyzmem. Choroba ta uważana jest za nie w pełni uleczalną. Raun Kaufman jako dziecko miał zdiagnozowany głęboki autyzm, a mimo to jest dziś zdrowy i pomaga innym cierpiącym na tę chorobę. W "Dzień Dobry TVN" opowiedział jak wyszedł z choroby. Jakie ma rady dla rodziców autystycznych dzieci?
 • Szczepienie noworodka
  Szczepienia są najskuteczniejszą drogą zapobiegania chorobom zakaźnym; nie powodują alergii ani autyzmu - przekonywali eksperci na konferencji z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień. Tymczasem liczba niezaszczepionych dzieci w Polsce co roku rośnie o kilka tysięcy.