• Kobieta drapie skórę
  Świąd skóry może sygnalizować błędy pielęgnacyjne, które łatwo jest naprawić. Ale kiedy jest uporczywy i silny może oznaczać chorobę. Kiedy swędzenie powinno wzbudzić niepokój i skłonić do wizyty u lekarza?
 • Badanie krwi
  Ponad 500 potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych zarejestrowało się tylko jednego dnia w warszawskich urzędach dzielnicowych w wyniku akcji przeprowadzonej wspólnie przez Urząd m.st. Warszawy i Fundację DKMS - jeden z 14 ośrodków zrzeszających w Polsce potencjalnych dawców.
 • Kobieta chora na raka
  Przewlekła białaczka szpikowa, na którą jeszcze 20 lat temu chorzy umierali w przeciągu kilku lat, stała się chorobą przewlekłą, a nawet wyleczalną. Dyskutują o tym eksperci podczas Śląskich Debatach Hematologicznych, trwających w piątek (24 listopada) i sobotę (25 listopada) w Chorzowie.
 • Karol chory na białaczkę
  Dziewięcioletni Karol pokonał sepsę, wygrał z białaczką limfoblastyczną, teraz po raz trzeci walczy o życie - tym razem z ostrą białaczką szpikową. W tych zmaganiach potrzebuje pomocy bliźniaka genetycznego.
 • Beata Łanowy: To jest taka mała cząstka nas, a może uratować komuś życie
  Dla niektórych chorych na białaczkę jedyną nadzieją na wyzdrowienie jest przeszczep. Do tej grupy należała Bogusława Gajda. Dawcą szpiku dla niej została Beata Łanowy.
 • Leki
  Nowe leki stosowane w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej oraz chłoniaków złośliwych znalazły się na wykazie leków refundowanych, który obowiązuje od piątku. Ogółem pacjenci mniej dopłacą do 366 produktów, a więcej - do 286.
 • Chemioterapia
  W leczeniu nowotworów krwi nastąpił ogromny postęp. Jedynie w ostatnich 7 latach zarejestrowano w Unii Europejskiej aż 21 nowych leków – podkreślali eksperci na konferencji naukowej zorganizowanej w Warszawie pod hasłem „Kamienie milowe polskiej hematologii”.
 • Ibrutynib sprawdza się zwłaszcza u pacjentów, u których stwierdzono oporność na chemioterapię
  „Czara się przelała” – przyznaje profesor Wojciech Jurczak, hematolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w rozmowie z RMF, zwracając uwagę na problem z dostępem w naszym kraju do nowoczesnego leku na niektóre nowotwory. „Kroplą, która przepełniła czarę goryczy, jest informacja o tym, że Polska jest jedynym spośród 28 krajów Unii Europejskiej, w którym Ibrutynib – inhibitor kinazy Brutona – nie jest refundowany i nie jest dostępny dla pacjentów z przewlekłą białaczką limfatyczną i chłoniakiem z komórek płaszcza”.
 • Tim Lobinger
  44-letni były niemiecki tyczkarz, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy Tim Lobinger jest ciężko chory. Nie poddaje się w walce z białaczką przechodząc chemoterapię w monachijskiej klinice.
 • Badanie krwi
  Największy postęp w leczeniu nowotworów krwi nastąpił ostatnio w przypadku szpiczaka mnogiego – zauważył prof. Krzysztof Jamroziak z warszawskiego Instytutu Hematologii i Transfuzjologii.