• Zakażenie rotawirusem
  Przebieg zakażenia rotawirusowego u osoby dorosłej może być całkowicie bezobjawowy, tymczasem mali pacjenci chorują bardzo burzliwie. W dodatku to właśnie najmłodsi zmagają się z tą dolegliwością najczęściej – szczególnie narażone na atak rotawirusów są dzieci między szóstym miesiącem a drugim rokiem życia. Objawy zakażenia zarówno dla malca, jak i rodziców są nie tylko męczące, ale i potrafią mocno wystraszyć. Czy można zmniejszyć ryzyko zachorowania i co robić, gdy rotawirus dopadnie naszą pociechę?
 • Mydło do rąk
  Ponad 300 tys. dzieci zmarło na skutek chorób biegunkowych spowodowanych przez brak dostępu do czystej i pitnej wody oraz sanitariatów; wielu tym zgonom można było zapobiec poprzez mycie rąk przy użyciu mydła - podkreśla UNICEF w przypadającym w sobotę Światowym Dniu Mycia Rąk.
 • Bakterie na płytce
  Mimo postępu medycyny, wciąż w szpitalu można złapać zarówno infekcję bakteryjną, wirusową, jak i grzybiczą. Bo też dużo jest źródeł zakażenia. Nosicielami drobnoustrojów chorobotwórczych są sami pacjenci, osoby odwiedzające i personel medyczny. Patogeny czają się w powietrzu i na powierzchniach dotykowych.
 • Kobietę boli brzuch
  Słońce, plaża, szum fal, pełen relaks… Niestety w tym scenariuszu czasem pojawiają się też zupełnie niepożądane sceny. Często wystarczy jedna gałka nieświeżych lodów, napój z kostkami lodu albo schrupanie nieumytego jabłka i problem gotowy. Kilka godzin później zaczynają się bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka. Upały sprzyjają namnażaniu się zarazków, dlatego to właśnie latem zatrucia pokarmowe zdarzają się najczęściej zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Co zrobić, by nie popsuły wypoczynku?
 • Kobietę boli brzuch
  Na nieswoiste choroby zapalne jelita cierpi Polsce ok. 100 tys. osób. Mimo to są one wciąż mało znane i niezrozumiane. Kampania społeczna „Flaki rozrabiaki”, którą zainaugurowano na konferencji prasowej w stolicy, ma pomóc to zmienić.
 • Karetka
  Środek nocy, a ból nie przechodzi. Myślisz, że może warto wytrzymać do rana i dopiero wtedy wybrać się do lekarza? Nic bardziej mylnego! Jeśli czujesz, że coś zagraża twojemu zdrowiu, nie zwlekaj – niezależnie od pory czy dnia tygodnia jak najszybciej zgłoś się na oddział pomocy doraźnej.
 • Mycie rąk
  Miliony drobnoustrojów: wirusów, bakterii przenosimy codziennie na naszych rękach. Jest sprawdzony i prosty sposób, żeby się ich pozbyć - przypominają lekarze w obchodzonym dziś, 15 października, po raz ósmy Światowym Dniu Mycia Rąk.
 • Kobieta leży w szpitalu
  Wykluczono zatrucie pokarmowe i wciąż nie wiadomo dlaczego choruje kilkadziesiąt pacjentów szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Pacjenci mają biegunkę, u części pojawił się stan podgorączkowy.
 • Jak zapobiec zakażeniu rotawirusami?
  Rotawirusy to jedna z głównych przyczyn ostrych wymiotów i biegunki wśród niemowląt, a wiele zachorowań prowadzi do hospitalizacji, Rotawirus łatwo się rozprzestrzenia podczas codziennych kontaktów z innymi dziećmi, osobami dorosłymi, lub przez styczność z przedmiotami. 11. edycja kampanii „Powstrzymaj rotawirusy” jest okazją, aby przypomnieć, jak przebiega zakażenie rotawirusowe.
 • Smutne dziecko
  Małe dzieci są znacznie zdrowsze i bezpieczniejsze niż ćwierć wieku temu. Jak wynika z raportu oenzetowskiej agencji UNICEF, umieralność dzieci od 1990 roku spadła o ponad połowę.