• Lekarz zabrania przyjmowania leków, które ma w dłoni
  To ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Kupisz je nie tylko w aptece bez recepty, ale i w wielu supermarketach. Nie znaczy to jednak, że każdy zawsze może je przyjmować. Kiedy, zamiast pomóc, mogą zaszkodzić?
 • Chory w szpitalu trzyma przycisk do wezwania pomocy
  W maju 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. W myśl ustawy każdy pacjent ma od tej pory prawo do leczenia bólu. W środowisku medycznym pojawiły się bardzo ciekawe komentarze i wnioski dotyczące m.in. przeprowadzania samych procedur i zabiegów terapeutycznych. Czy pacjenci mogą teraz oczekiwać zarówno leczenia bólu jak i bezbolesnego procesu samego leczenia?
 • Ból głowy
  Dlaczego w USA dochodzi do nadużyć fentanylu?
 • Ból nogi
  Ból mięśni, nadwrażliwość na dotyk, dyskomfort przy nawet najmniejszym ruchu – tak ciało przypomina o intensywnych ćwiczeniach bez odpowiedniego przygotowania. Zakwasy, bo o nich mowa, dotykają nie tylko weekendowych sportowców, ale i osoby, które trenują regularnie. Jak im zapobiegać i jak ich się szybko pozbyć?
 • Szpital
  Pacjenci z dolegliwościami bólowymi będą mogli skuteczniej z nimi walczyć - ministerstwo zdrowia chce na lekarzy wszystkich szczebli placówek nałożyć w rozporządzeniu obowiązek określania stopnia natężenia bólu, leczenia go i monitorowania skuteczności podejmowanych działań.
 • Ból
  Resort zdrowia kończy prace nad projektem przepisów, które wprowadzą standardy pomiaru bólu. Będą dotyczyć wszystkich placówek
 • Kobieta w bieliźnie
  Ze statystyk wynika, że prawie połowa populacji cierpi z powodu żylaków odbytu. Ale zalewie promil wizyt lekarskich dotyczy tej choroby. Nie leczymy hemoroidów, bo po prostu się wstydzimy pójść z tym do lekarza.
 • Jerzy Owsiak
  Kiedy wręczaliśmy sprzęt, nawet przez moment nie pomyślałem, że ja także będę z niego korzystał - napisał na Facebooku Jurek Owsiak. Na zdjęciu widać jak szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy leży na szpitalnym łóżku.
 • Akupunktura
  O zbawiennym wpływie akupunktury na ludzkie zdrowie byli przekonani już starożytni - najwcześniejsze dowody na medyczne stosowanie techniki nakłuwania ciała są datowane na pięć tysięcy lat wstecz. Dziś akupunktura jest doskonale przebadaną metodą powszechnie wykorzystywaną nie tylko w Azji, skąd pochodzi, lecz także w nowoczesnych placówkach medycznych na całym świecie.
 • Ból ramienia, kobieta na basenie
  Potrafią skutecznie przyćmić satysfakcję ze spalonych kalorii. Pojawiają się zazwyczaj w ciągu 24-48 godzin od treningu i ustępują po ok 3-5 dniach. Wiele osób myśli, że zakwasy powstają na skutek osadzenia się w mięśniach kwasu mlekowego po wzmożonym treningu. Tymczasem są wynikiem mikrouszkodzeń włókien mięśniowych.