• Kobietę boli biodro
    Zwykle zaczyna się od bólu w pachwinie i biodrze, który pojawia się po długotrwałym wysiłku. Wkrótce ból daje o sobie znać nawet bez związku z wysiłkiem i utrudnia codzienną aktywność, a później uniemożliwia nawet spokojny sen. Równolegle rozwija się ograniczenie ruchów w stawie, które może doprowadzić do jego całkowitej sztywności. Ten proces w połączeniu ze skróceniem chorej kończyny obciąża kręgosłup, co przysparza choremu dodatkowych cierpień. Znakiem, że staw biodrowy dotknęło zwyrodnienie jest ból związany z chodzeniem, ograniczenie ruchów i skrócenie kończyny.
  • Ból pleców
    Pierwsze objawy zwykle lekceważymy – mówimy sobie, że stawy i mięśnie wprawdzie nas bolą, ale to z pewnością chwilowe, bo źle spaliśmy, bo nas „przewiało”, bo ostatnio jakoś szybciej się męczymy... Mimo wszystko wciąż wydaje się nam przecież, że w wieku 30 lat jesteśmy niezniszczalni. Tymczasem problemy zaczynają pojawiać się coraz częściej, boli coraz bardziej, aż pewnego poranka stwierdzamy, że jesteśmy kompletnie unieruchomieni i nie możemy poruszyć ani przysłowiową ręką, ani nogą.
  • Brokuły
    Słyną z właściwości antynowotworowych i hamowania procesu starzenia. Zawarty w nich związek fitochemiczny - sulforafan - został wykorzystany w nowych tabletkach na zwyrodnienie stawów.