• Szczepienie niemowlaka
  Szczepionki spełniają obecnie najwyższe standardy bezpieczeństwa i ryzyko związane z ich stosowaniem jest znikome - wskazała Naczelna Rada Lekarska w przyjętym stanowisku. Dodała, że około 122 milionów osób zawdzięcza życie szczepieniom.
 • Szczepionka
  25,3 tys. razy rodzice odmówili zaszczepienia dzieci w I połowie 2017 r. To o 10 proc. więcej niż w całym 2016 r. Jeśli takie tempo się utrzyma, za sześć lat nie będziemy chronieni przed epidemią.
 • Banknot 500 euro
  Pół tysiąca euro będzie wynosić we Włoszech kara dla rodziców, którzy nie wywiążą się z obowiązku zaszczepienia dzieci – postanowił Senat pracujący nad rządowym dekretem w tej sprawie. Grzywna została obniżona, bo w poprzedniej wersji wynosiła od 500 do 7,5 tysiąca euro.
 • Szczepienie
  Odra to silnie zakaźna choroba, ochronę przed którą zapewnia jedynie zaszczepienie co najmniej 95 proc. populacji. Właśnie odradza się w Europie, mimo że nie ma u nas kłopotów z dostępnością skutecznej szczepionki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy na odrę zmarło 35 osób w Europie.
 • Pałeczki salmonelli w wizualizacji 3D
  W 2016 roku odnotowano nagły i wysoki, bo aż 16-procentowy, wzrost liczby zachorowań na salmonellozę - podaje "Rzeczpospolita" na podstawie wstępnych danych Państwowego Zakładu Higieny.
 • Szczepienie
  Temat szczepień, zwłaszcza skojarzonych, był w ostatnich latach szeroko dyskutowany, szczególnie w Internecie. Narosło wokół niego wiele negatywnych emocji, które zaowocowały spadkiem zaufania wobec tej formy ochrony przed chorobami zakaźnymi wśród matek i przyszłych matek. Jak pokazują tegoroczne badania, zrealizowane przez Millward Brown ("Vaccine Tracking" oraz "Bariery przed szczepieniem 6w1"), nastawienie do szczepień skojarzonych nie jest obecnie aż tak nieprzychylne, jak by się mogło wydawać, wnosząc po internetowych przekazach.
 • Szczepionka
  Obowiązujący w Polsce system szczepień obowiązkowych jest bezpieczny i działa sprawnie – oceniła NIK w opublikowanym w piątek raporcie. Izba wskazała jednocześnie, że katalog szczepień powinien być rozszerzony i unowocześniony.
 • Jarosław Kaczyński
  Jarosław Kaczyński powołuje się na rozporządzenie ministra zdrowia i wskazuje, że na podstawie tego dokumentu można odmówić imigrantom wjazdu do kraju.
 • Kobieta w ciąży u lekarza
  Okres oczekiwania na dziecko to z pewnością jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Oczywiście ciąża to nie tylko radosne chwile, ale również momenty zmęczenia, ból i ciągła troska o zdrowie swoje i maluszka. Wskazane jest, by przyszła mama nie zamartwiała się zbytnio stanem zdrowia, jednak powinna unikać sytuacji, gdy jest narażona na choroby zakaźne.
 • Błonica
  Służba zdrowia w wielu miejscach nie istnieje, brakuje leków, skończyły się zapasy szczepionek - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), komentując sytuację na Ukrainie. Uchodźcy uciekają na zachód z ogarniętego wojną wschodu. W pobliżu granicy z Polską mogą pojawić się ogniska groźnych chorób zakaźnych. Na co powinny przygotować się nasze służby medyczne?