• Stuzłotówki
  Propozycja PO oznacza likwidację stałych progów w PIT. Ale rzeczywisty podatek wahałby się między 10 a 39,5 proc.
 • Prezydent Bronisław Komorowski
  Prezydencki projekt ustawy o innowacyjności skierowany do Sejmu. Bronisław Komorowski podpisał dokument w Rzeszowie podczas spotkania z młodymi przedsiębiorcami i studentami.
 • Pieniądze
  Wszyscy kandydaci na prezydenta są zgodni, że system danin dla fiskusa trzeba zreformować. Różnią się jednak co do zakresu potrzebnych zmian. Najbardziej radykalni są ci, którzy mają marne widoki na zwycięstwo.
 • Jarosław Neneman
  "Obciążenie podatkami w Polsce nie należy do najwyższych w Europie. Na przykład w Wielkiej Brytanii obciążenie podatkiem dochodowym jest większe niż w Polsce. Jeśli ja miałbym coś zrobić, to wprowadziłbym jedną stawkę VAT. Natomiast wysokość kwoty wolnej czy stawka PIT zrekompensowałyby najuboższym podwyżki preferencyjnych stawek VAT. W zamian mielibyśmy prostszy VAT, więc nie trzeba byłoby się zastanawiać, czy kupić na przykład okno z montażem czy bez" - stwierdza w rozmowie z DGP wiceminister finansów Jarosław Neneman.
 • Podatek VAT
  Potrącanie całego VAT od zakupów na firmę może się stać czystą teorią. MF proponuje: od 2016 r. nawet prowadzący jednoosobową działalność będzie określać, w jakim procencie zamierza wykorzystywać laptopa czy biurko w biznesie, a w jakim na cele prywatne.
 • Wiktor Wojciechowski
  Niższy PIT i CIT, wyższy VAT, jak najbardziej zbliżony do liniowego, gruntowny przegląd w ulgach i opodatkowanie rolników - takie postulaty względem systemu podatkowego ma Wiktor Wojciechowski.
 • Elżbieta Mączyńska
  System podatkowy jest nieszczelny, wiele z niego wycieka, co potwierdza chociażby fakt, że wzrostowi PKB nie towarzyszy odpowiedni do tego wzrost wpływów podatkowych - uważa prof. Elżbieta Mączyńska.
 • Robert Gwiazdowski
  Nie mamy "systemu podatkowego" jako logicznej całości. Zmiana jest konieczna i nie mogą to być zmiany punktowe dotyczące poszczególnych podatków. Konieczna jest zmiana kompleksowa - przekonuje Robert Gwiazdowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha.
 • Maciej Grelowski
  Kto inny powinien tworzyć system podatkowy i ustalać wysokość obciążeń, a kto inny - kontrolować i egzekwować ich płacenie - uważa Maciej Grelowski. Przewodniczący Rady Głównej Business Center Club przedstawia w "DGP" swą diagnozę zmian, których wymaga system podatkowy.
 • Oni tną podatki mimo kryzysu - Szwecja
  Pokryzysową Europę zdominowała dyskusja na temat austerity, czyli mieszanki cięć w wydatkach z podwyżkami podatków – wszystko po to, aby ratować państwowe budżety w dobie mniejszych wpływów. Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły - Szwecja. Rządząca od 2006 r. koalicja zafundowała obywatelom od początku kryzysu pięć obniżek podatków. Ostatnia wejdzie w życie wraz z początkiem przyszłego roku. Ale nie ona jedna poszła w tę stronę.