• Polskie banknoty
  Kto ma pensję, będzie płacił inny podatek niż przedsiębiorca. Zyski kapitałowe będą opodatkowane jeszcze inaczej
 • Jacek Kurski
  Krajowa Rada Radiofonii chce, by na publiczną telewizję i radio płaciły nie gospodarstwa domowe, jak to jest obecnie, ale każdy dorosły obywatel, który zarabia i rozlicza się z fiskusem. Ale zanim wejdą w życie zmiany, ministerstwo kultury załata obecną ustawę abonamentową.
 • Likwidacja PIT dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i zastąpienie go podatkiem zryczałtowanym lub formą opodatkowania zbliżoną w konstrukcji prawnej do karty podatkowej - to jeden z postulatów zespołu ekspertów z Akademii Leona Koźmińskiego, który prowadził badania nad systemem podatków dochodowych w Polsce.
 • Posiedzenie rządu Beaty Szydło
  Najwcześniej po pierwszym listopada poznamy założenia podatku jednolitego. Na zapleczu rządu trwają prace nad szczegółowymi rozwiązaniami. Ostatnio uchwalone ustawy o połączeniu baz danych ZUS i urzędów skarbowych mają ułatwić przygotowanie prognoz na temat skutków wprowadzenia planu Beaty Szydło. Zebraliśmy dostępne na dziś informacje na temat tego, jak będzie wyglądał nowy system. W naszej analizie wskazujemy również na potencjalne pułapki, które mogą położyć reformę.
 • Minister Mateusz Morawiecki
  Chcemy niewidzialną rękę rynku wesprzeć poprzez widzialną rękę państwa; chcemy, by przedsiębiorcy tworzyli coraz to lepsze miejsca pracy - deklarował wicepremier, szef MR Mateusz Morawiecki, prezentując pakiet ok. 100 ułatwień dla polskich firm, przygotowany przez resort rozwoju.
 • Sala posiedzeń Sejmu
  Nowoczesna zgłosiła projekt ustawy obniżającej podatki. Podczas debaty doszło do paru mocnych starć. Posłowie PiS zarzucali opozycji, że narusza pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, jak też mówili o "jedzeniu żmij". Projektów rządząca większość jednak w pierwszym czytaniu nie odrzuciła, tylko skierowała je do komisji.
 • Stuzłotówki
  Propozycja PO oznacza likwidację stałych progów w PIT. Ale rzeczywisty podatek wahałby się między 10 a 39,5 proc.
 • Pieniądze
  Wszyscy kandydaci na prezydenta są zgodni, że system danin dla fiskusa trzeba zreformować. Różnią się jednak co do zakresu potrzebnych zmian. Najbardziej radykalni są ci, którzy mają marne widoki na zwycięstwo.
 • Jarosław Neneman
  "Obciążenie podatkami w Polsce nie należy do najwyższych w Europie. Na przykład w Wielkiej Brytanii obciążenie podatkiem dochodowym jest większe niż w Polsce. Jeśli ja miałbym coś zrobić, to wprowadziłbym jedną stawkę VAT. Natomiast wysokość kwoty wolnej czy stawka PIT zrekompensowałyby najuboższym podwyżki preferencyjnych stawek VAT. W zamian mielibyśmy prostszy VAT, więc nie trzeba byłoby się zastanawiać, czy kupić na przykład okno z montażem czy bez" - stwierdza w rozmowie z DGP wiceminister finansów Jarosław Neneman.
 • Podatek VAT
  Potrącanie całego VAT od zakupów na firmę może się stać czystą teorią. MF proponuje: od 2016 r. nawet prowadzący jednoosobową działalność będzie określać, w jakim procencie zamierza wykorzystywać laptopa czy biurko w biznesie, a w jakim na cele prywatne.