• Pilzno, Plac Republiki. fot. www.visitpilsen.eu
  Bezpłatne wejścia do muzeów i obiektów zabytkowych, nocna parada w strojach z czasów Pierwszej Republiki, a do tego także rajd zabytkowych samochodów i np. pokaz wyposażenia czeskiej armii – rok 2018 to dla Republiki Czeskiej czas szczególnie ważny i bogaty w wydarzenia. Mija dokładnie setna rocznica powstania niepodległej Czechosłowacji.
 • Walki w Pradze w 1968 roku
  49. lat temu, w nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 r., wojska Związku Sowieckiego, Polski, Węgier, Bułgarii i NRD wkroczyły na terytorium Czechosłowacji. Zbrojna interwencja sił Układu Warszawskiego była reakcją Kremla na "Praską Wiosnę", która niosła ze sobą reformy społeczne, ekonomiczne i polityczne.
 • SKOT OT-64
  Dzięki porozumieniu podpisanemu między Polską a Czechosłowacją, prace nad nowym transporterem oraz jego produkcja miały być prowadzone wspólnie. Pierwsze maszyny wyjechały z zakładów AVIA w 1961 roku. Zobacz zdjęcia!
 • Andriej Iłłarionow
  Władimir Putin nie tylko Krym uważa za przynależny Rosji. W obrębie jego zainteresowań jest także wschodnia i południowa część Ukrainy - uważa Andriej Iłłarionow, były doradca rosyjskiego prezydenta. Jego zdaniem, istnieje ryzyko wybuchu nowej wojny światowej.
 • Agnieszka Holland aktualnie pracuje w Pradze nad zdjęciami do miniserialu "Krzew gorejący". Reżyserka opowie w nim o historii Czechosłowacji po zdławieniu "praskiej wiosny". Jedną z postaci serialu będzie Jan Palach, student, który dokonał samospalenia w akcie protestu.