• Dziecko trzyma się za brzuch
  Zażywanie przez dzieci narkotyków i dopalaczy w Polsce dramatycznie wzrosło. Ile środków jest obecnie dostępnych na polskim rynku? Jak działają na organizm? Po czym rozpoznać, że dziecko brało narkotyki?
 • Dopalacze
  Ministerstwo Zdrowia chce, by osoby, które posiadają dopalacze, karać tak, jak za posiadanie narkotyków. Czy to właściwy kierunek zmian?
 • dopalacze
  Ministerstwo Zdrowia otwiera nowy front na wojnie z substancjami psychoaktywnymi. Karani mają być nie tylko ich dystrybutorzy, ale także posiadacze. I to surowo, bo pod tym względem nielegalne środki zostaną zrównane z narkotykami. Ponadto stworzony zostanie specjalny rejestr spowodowanych przez nie zgonów i zatruć.
 • Radiowóz
  33-letni mężczyzna obrzucił łatwopalną substancją, a następnie podpalił sklep w centrum Katowic, w którym są sprzedawane dopalacze. Został zatrzymany przez policję. W pożarze nikt nie ucierpiał. Likwidacji lokalu od wielu miesięcy domagają się okoliczni mieszkańcy.
 • Karetka jadąca na sygnale
  O około 40 procent zmalała liczba zatruć dopalaczami w Łodzi w porównaniu do ubiegłego roku. Zdaniem władz miasta to między innymi efekt zlikwidowania wszystkich stacjonarnych sklepów sprzedających substancje psychoaktywne.
 • Dopalacze
  Kara do 12 lat pozbawienia wolności za wprowadzenie do obrotu lub uczestniczenie w obrocie znacznymi ilościami dopalaczy przewiduje przygotowany przez PO projekt. Nowe przepisy według PO mają umożliwić m.in. skuteczne ściganie sklepów z dopalaczami.
 • Młody chłopak ma problem
  Czy państwo ma szansę wygrać wojnę z producentami dopalaczy? Na czym polega trudność w ich identyfikacji i wprowadzeniu zakazu sprzedaży? Na ten temat wypowiedzieli się w "Dzień Dobry TVN" adwokat Eliza Kuna, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi, GIS Tomasz Białas oraz prof. Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej.
 • Dopalacze
  Mimo zamykania sklepów z dopalaczami i prób ograniczania dostępności do tych specyfików, w dłuższej perspektywie walka z tym zjawiskiem okazała się nieskuteczna - wskazuje NIK. Według Izby świadczy o tym liczba zatruć; w 2011 r. było ich 176, w 2015 r. - ponad 7 tys.
 • Tabletki w kształcie mózgu
  Przed egzaminami młodzi ludzie wspomagają się często preparatami farmaceutycznymi, które rzekomo poprawiają koncentrację i pamięć. O konsekwencjach zdrowotnych takiego postępowania opowiedział pedagog społeczny i socjolog prof. Mariusz Jędrzejko. Jak zachowuje się osoba, która jest pod wpływem dopalaczy?
 • Smutna dziewczyna
  Jak zareagować, gdy ktoś jest na dopalaczach? Na te pytania odpowiedział w "Dzień Dobry TVN" prof. Mariusz Jędrzejko. - To jest największe świństwo, jakie w historii wyprodukował człowiek - podkreślił socjolog. Jak działa nowa generacja narkotyków?