Duńska i brytyjska prasa donosi, że członkowie rodziny prezydenta Rosji Władimira Putina oraz Federalnej Służby Bezpieczeństwa rzekomo wykorzystywali estońską filię duńskiego Danske Bank do prania pieniędzy, o czym zarząd banku wiedział z raportu sygnalistów.
Dowiedliśmy tego w kilku przypadkach. Choćby jego warta 1 mld dol. willa
nad Morzem Czarnym. Siergiej Kolesnikow, odpowiedzialny za jej budowę,
uciekł z Rosji i przedstawił dokumenty, które dowiodły, że na daczę
zrzucili się liczni oligarchowie - mówi Bill Browder w rozmowie z "DGP". To założyciel funduszu Hermitage Capital, organizator kampanii na rzecz objęcia sankcjami urzędników odpowiedzialnych za śmierć Siergieja Magnitskiego, autor książki "Czerwony alert". W 2007 r. rosyjscy urzędnicy zajęli dokumenty należących do niego firm i wykorzystali je do defraudacji 230 mln dol.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie sporządziła akt oskarżenia przeciwko byłemu szefowi SKW gen. Krzysztofowi P. i b. szefowi CEK NATO Krzysztofowi D.; podejrzani są m.in. o działanie na szkodę interesu publicznego - ujawniła w sobotę Telewizja Republika.
Ponad 4500 obywateli Rosji wyjechało za granicę, by walczyć u boku terrorystów - poinformował szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla rządowego dziennika "Rossijskaja Gazieta".
Kontakty z rosyjskim rezydentem, działanie na rzecz obcego wywiadu,
fałszowanie danych przedstawiciela FSB, by ten mógł przebywać w strefach
ochronnych – m.in. takie zarzuty usłyszeli byli szefowie SKW – Piotr
Pytel, Janusz Nosek i Krzysztof Dusza. "Gazeta Polska" dotarła do treści
nowych postanowień śledczych.
Odmówiłem składania zeznań - oświadczył w środę po wyjściu z prokuratury
b. szef SKW Piotr Pytel. Jak ocenił, prowadzona przeciwko niemu sprawa
ma charakter polityczny.
Jeśli decyzja FSB o wydaleniu z Rosji prof. Henryka Głębockiego zostanie podtrzymana będzie to ogromna strata dla polskiej nauki - ocenił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" prezes IPN dr Jarosław Szarek. Dodał, że przede wszystkim uderza ona "w wolność badań naukowych".
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że na Kremlu
nie jest znana sytuacja związana z wydaleniem z Rosji polskiego
historyka Henryka Głębockiego. Zapewnił, że decyzje w tego rodzaju
sprawach nie zapadają na Kremlu. Polski MSZ wyraził w tej sprawie zaniepokojenie.
Oficerowie rosyjskiej FSB przez kilka miesięcy rozpracowywali ABW. Przyjechali do naszego kraju legalnie, zaprosił ich nasz kontrwywiad. Pretekstem było zwalczanie grup przestępczych - podaje na swoim portalu internetowym TVP Info.
Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) na zaanektowanym Krymie planuje budowę ogrodzenia, które oddzieli terytorium półwyspu od Ukrainy. Plany te stały się znane po ogłoszeniu przetargu na budowę; 50-kilometrowe ogrodzenie ma powstać do 20 grudnia.