• Jeden z zębów znalezionych w Denisowej Jaskini
  Zespół naukowców z Kanady, Niemiec, USA i Rosji przebadał skamieniały ząb z Denisowej Jaskini. Wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma Science Advances . Okazało się, że to kolejny odnaleziony fragment naszego dalekiego krewnego - denisowianina.
 • Prezes IPN, Jarosław Szarek
  Prof. Krzysztof Szwagrzyk poinformował mnie, że jego decyzja dotycząca dymisji jest nieodwołalna - powiedział PAP prezes IPN Jarosław Szarek. "Moje poparcie dla działań prof. Szwagrzyka od początku było całkowite" - podkreślił prezes Instytutu.
 • Otyły mały piesek
  Unikatowe badania genetyczne dotyczące genetycznego uwarunkowania otyłości u psów prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Badania te mogą pomóc w poznaniu podłoża dziedzicznych predyspozycji do otyłości u ludzi.
 • Geny
  Klasyk behawioryzmu powiedział: dajcie mi człowieka, a ja go wychowam na kogo tylko chcecie, na złodzieja, naukowca albo zbrodniarza. Wszechmoc szeroko rozumianego środowiska, w którym się wychowujemy, poczynając od rodziny, wyciska najsilniejsze piętno na człowieku, na tym, kim się staje. Ja tolerancji nie wyniosłem z domu, ja ją nabyłem dzięki późniejszej autorefleksji i mozolnej pracy nad sobą - mówi w rozmowie z DGP prof. Jan Strelau, światowej sławy psycholog, autor regulacyjnej teorii temperamentu.
 • Badania w laboratorium
  W ostatnich dniach dużo słyszy się o gwiazdach, które w zmarły na raka. David Bowie, Anna Przybylska, Patrick Swayze, czy Steve Jobs to tylko niektóre znane osoby, które przegrały walkę z chorobą. Każdego roku tylko w Polsce na nowotwory umiera około 100 tys. osób. Jak pokazują statystyki, kluczowym elementem walki z rakiem jest jego wczesna diagnoza. Jakie badania należy wykonać, aby sprawdzić stan zdrowia?
 • Kobieta zasłania pierś
  RECQL to nowy gen zidentyfikowany przez polskich i kanadyjskich naukowców, którego mutacja powoduje wysokie ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet. Odkrycia dokonali profesorowie Jan Lubiński i Cezary Cybulski ze Szczecina, a także grupa genetyków z Toronto i Montrealu.
 • Dziecko
  Okazuje się, że postępy w poszczególnych dyscyplinach w dużej mierze zależą od rodzaju włókien mięśniowych, który jest zapisany w DNA sportowca. Obecność konkretnych genów odpowiada za rozwinięcie dużej siły mięśniowej lub utrzymanie korzystnej równowagi energetyczna w trakcie długotrwałego wysiłku. Predyspozycje genetyczne do sportów wytrzymałościowych lub siłowych może dzisiaj zbadać każdy za pomocą prostego testu.
 • In vitro
  Wybór cech dziecka będzie niemożliwy, a za handel zarodkami przewidziano do dziesięciu lat więzienia – to najnowsze zapisy w projekcie ustawy o in vitro.
 • Mężczyzna
  Naukowcy zwracają uwagę na to, że efektywność przyswajania kwasu foliowego, witaminy B12, żelaza czy witaminy D zależy od genów i ma związek z ryzykiem konkretnych chorób. Do niedawna oznaczanie markerów genetycznych predysponujących do zaburzeń metabolicznych w Polsce było zarezerwowane dla naukowców. Obecnie badania takie są dostępne dla każdego. Na podstawie wyników analizy DNA możliwe jest ustalenie indywidualnej diety, która uwzględnia zwiększone lub zmniejszone zapotrzebowanie na konkretne składniki pokarmowe i minimalizuje ryzyko zaburzeń.
 • Naukowiec przy mikroskopie
  Skąd się wzięła AIDS i jak rozpowszechniła się po całym świecie? Najnowsze ustalenia naukowców pozwalają dotrzeć do źródeł tej groźnej choroby.