• Noworodek
  Standardy organizacji opieki okołoporodowej, które zostaną opracowane, mają być co najmniej na takim poziomie jak obecne - zapewnia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
 • Kobieta leży w łóżku
  Z medycznego punktu widzenia poronienia to mechanizm doboru naturalnego, w trakcie którego usuwane są zarodki z wadliwymi genami. Na 100 zapłodnionych komórek rodzi się około 30 dzieci. Do największej liczby poronień dochodzi przed zagnieżdżeniem zarodka (około 50 proc. przypadków) i tuż po implantacji (do 25 proc.). Czasem dochodzi do niego tak wcześnie, że pojawiające się krwawienie kobieta odbiera jako spóźnioną miesiączkę (tzw. ciąża biochemiczna). Przedstawiamy najważniejsze czynniki wpływające na poronienia.
 • Badanie kobiety w ciąży
  Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny w Poznaniu będzie jednym z 12 ośrodków w kraju, zajmujących się leczeniem niepłodności. Na realizację programu w latach 2016-2017 placówka uzyska ponad 750 tys. zł dofinansowania ze środków Ministerstwa Zdrowia.
 • Ból brzucha
  Jakość życia nabiera istotnego znaczenia, szczególnie, gdy dotyka nas choroba przewlekła lub taka, która zaburza, utrudnia nasze dotychczasowe funkcjonowanie. W Polsce żyje z tym niezłośliwym nowotworem około 1,5 miliona kobiet powyżej 20. roku życia, większość z nich odczuwa pogorszenie jakości życia, przez co ich aktywność społeczno-zawodowa jest ograniczona.
 • Operacja z użyciem laparoskopu
  W ginekologii wykonywanych jest zbyt mało operacji laparoskopowych, które są mniej inwazyjne i bardziej korzystne dla pacjentek – przyznaje prof. Maciej Wilczak z Poznania.
 • Kobieta patrzy na test ciążowy
  Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi będzie pierwszym ośrodkiem kompleksowego leczenia niepłodności. Instytut, w którym pracuje wielu wybitnych specjalistów, opracuje standardy dla innych placówek w kraju. Ma powstać kilka podobnych ośrodków w całej Polsce.
 • In vitro
  Niedozwolone umowy i gburowatość lekarzy to niektóre z zarzutów wobec klinik leczenia niepłodności. Monitoring ośrodków przeprowadziło stowarzyszenie Nasz Bocian. Przebadało 35 z 42 działających na rynku.
 • Gabinet ginekologa
  Nawet osiem lat grozi mężczyźnie, który udając lekarza- ginekologa badał pacjentki w szpitalu w Nowym Sączu. 27-letni sądeczanin trafił już do tymczasowego aresztu.
 • Kobieta ma problem
  Co czuje kobieta, która w wieku 20 lat dowiaduje się, że ma mięśniaki macicy? A co czuje, kiedy okazuje się, że jest ich kilkanaście i trzeba usunąć macicę? Czy mięśniaki macicy na zawsze pozbawią pacjentkę szansy na upragnione macierzyństwo? Według badań w Polsce w 2009 roku wykonano z powodu mięśniaków macicy 127 361 histerektomii - czyli usunięcia macicy.
 • Jakie są objawy endometriozy?
  Według statystyk prawie 200 milionów kobiet na świecie, w tym około milion w Polsce cierpi na podstępną chorobę, jaką jest endometrioza. Bolesne i obfite miesiączki, kłopoty z zajściem w ciążę, biegunki oraz nieprzyjemne dolegliwości w obrębie miednicy i podbrzusza to jej podstawowe objawy. Łatwo pomylić ją z PMS czy innymi problemami ginekologicznymi, dlatego często zostaje ona wykryta bardzo późno. Tymczasem nieleczona może być nie tylko uciążliwa, lecz również stanowić zagrożenie dla zdrowia.