• Ratownicy TOPR po całonocnej akcji odpoczywają w dyżurce w schronisku nad Morskim Okiem / fot. Andrzej Mikler
  "Wersja roszczeniowego żółtodzioba nie jest jedynym typem niefrasobliwego turysty. Istnieje także typ profesjonalny, czyli dobrze górsko wyekwipowany, w każdym razie na tyle dobrze, że według ratowników mógłby spokojnie przeczekać w górach noc. Tyle że nie ma takiego zamiaru!". Przykłady nieodpowiedzialnych zachowań turystów w polskich górach znajdziecie w galerii poniżej stworzonej na podstawie fragmentów książki Beaty Sabały-Zielińskiej "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć".
 • Miłka Raulin w drodze na Mount Everest
  Miłka Raulin - z wykształcenia inżynier trakcji elektrycznej, prywatnie mama 10-letniego Jeremiego. Spełniła swoje marzenie i jako najmłodsza Polka zdobyła Koronę Ziemi, czyli 9 najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. Jak tego dokonała, pracując na etacie i wychowując dziecko, oraz co sprawiło jej najwięcej trudności - o tym opowiedziała w rozmowie z dziennik.pl.
 • Tatry pod cienką warstwą śniegu
  Na razie pojawił się w Tatrach, od wysokości 1800 metrów, a temperatura na Kasprowym Wierchu spadła do minus jednego stopnia. Z Zakopanego można obserwować przyprószone świeżym śniegiem szczyty.
 • tatry
  Warunki na szlakach poprawiają się, woda w stawach i potokach powoli wraca do swojego pierwotnego poziomu. Cztery szlaki są nadal zamknięte, a na innych należy się liczyć z podtopieniami i błotem – poinformowali w niedzielę przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).
 • Tatry
  Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) i ratownicy górscy zdecydowanie odradzają wyprawy w Tatry. Wiele szlaków jest zamkniętych z powodu podtopień i zerwanych mostków. W piątek w Tatrach nadal pada.
 • Dzieci podróżujące pociągiem
  Nawet co trzecia rezerwacja nad morzem i co czwarta w górach jest odwoływana przez zmiany pogody - wynika z raportu portalu Nocleg.pl. Tymczasem synoptycy przewidują kolejne gwałtowne załamanie aury. Znów stracą hotelarze, ale też sami turyści, którzy pomimo wpłaconych zaliczek zrezygnują z wyjazdu.
 • Potrafił podczas górskiej wycieczki wyjąć XV-wieczną księgę i opowiadać turystom, że można kupić za to dwa mercedesy – mówi w rozmowie z dziennik.pl Przemysław Semczuk, autor książki „Tak będzie prościej”. Nazywano go "przewodnikiem przewodników", który sam tworzył własną legendę. Tadeusz Steć, bo o nim mowa, był posiadaczem cennych znaczków, monet i starodruków a do tego postacią mocno kontrowersyjną. Jego śmierć do dziś pozostaje jedną z bardziej tajemniczych i nierozwiązanych zagadek kryminalnych początku lat 90.
 • Denis Urubko
  Uwielbiam kawę, świeże bułki, czasem jajecznicę z kiełbaskami. Może to wynika z tego, że smakuję życie. Gdy mieszkałem w Kazachstanie, bywało, że nie mając pieniędzy, mieszkałem na ulicy, a jedzenie znajdowałem na śmietniku - mówi w rozmowie z dziennik.pl himalaista Denis Urubko.
 • Owca / Fot. Karol Nienartowicz / "Górskie wyprawy fotograficzne"
  "Góromania to nieuleczalna choroba, ciężka do wyjaśnienia. Obcowanie z górami jest przeżyciem estetycznym, kulturowym i sportowym, a kiedy do górskich wędrówek dołączy jeszcze fotografowanie również artystycznym" - pisze we wstępie do swojej książki Karol Nienrtowicz. W "Górskich wyprawach fotograficznych" zajdziemy jego piękne zdjęcia, a także porady na temat fotografowania gór oraz  całe mnóstwo barwnych historii stanowiących punkt wyjścia do bardziej uniwersalnych opowieści o fotografii.
 • Znajomi mężczyzny rozpoczęli poszukiwania i powiadomili ratowników TOPR
  Ratownicy TOPR odnaleźli w Tatrach w niedzielę ciało turysty, który wędrując samotnie w czwartek spadł w rejonie Gąsienicowej Turni. Mężczyzna posiadał stosowny do zimowych wysokogórskich warunków ekwipunek, jednak nie przeżył kilkusetmetrowego upadku – poinformował PAP ratownik dyżurny Jacek Broński.