• Szczepienie
  73 proc. Polaków sądzi, że szczepionki są bezpieczne dla dzieci, natomiast 37 proc. badanych jest przekonanych o możliwych negatywnych skutkach ubocznych szczepionek - wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej.
 • Dziecko z inhalatorem
  Zachorowalność i liczba zgonów z powodu gruźlicy w Europie spada. W Polsce zapadalność określa się jako niską, choć nie zbliża się ona do poziomu typowego dla fazy eliminacji choroby. Z okazji Światowego Dnia Gruźlicy eksperci przypominają o znaczeniu szczepień.
 • Korytarz
  W Europie ogółem spada zachorowalność i liczba zgonów z powodu gruźlicy, więcej natomiast jest przypadków tej choroby wśród uchodźców, więźniów i osób z wirusem HIV – wykazał najnowszy raport Europejskiego Centrum Kontroli Chorób (ECDC).
 • Mężczyzna pali papierosa
  Jak groźne jest palenie? Wyjaśnił to w "Dzień Dobry TVN" Tadeusz Orłowski z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. - Palenie to przyczyna nie tylko chorób nowotworowych, ale całego szeregu innych chorób - zaznaczył Orłowski. Czy palenie papierosów powoduje tylko raka płuc?
 • RTG płuc
  Dostęp do profilaktyki, diagnozowania i leczenia chorób układu oddechowego jest niewystarczający i ulegał w ostatnich latach stopniowemu pogorszeniu m.in. z powodu niskich wartości umów oraz niskiej wyceny profilaktycznych porad specjalistycznych - wynika z raportu NIK.
 • RTG płuc
  Gruźlica to problem globalny; wciąż prowadzone są badania nad ulepszeniem szczepionki na tę chorobę zakaźną – mówi PAP prof. Camille Locht, który współuczestniczy w tworzeniu nowej generacji szczepionek przeciwko gruźlicy. Jej leczenie tylko w Europie pochłania rocznie 5 mld euro.
 • Kaszel
  Jeśli utrzymają się obecne tendencje, za kilkadziesiąt lat gruźlica może zostać praktycznie wyeliminowana, przynajmniej w krajach europejskich – mówili specjaliści na konferencji prasowej w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
 • Antybiotyki przestają działać?
  W Wielkiej Brytanii wykryto bakterie oporne na antybiotyk ostatniej szansy. To kolejny kraj, w którym pojawiły się te drobnoustroje. Naukowcy coraz częściej mówią, że ludzkość wchodzi w groźną erę postantybiotykową.
 • kaszel zapalenie oskrzeli płuc koklusz
  Zdrowe płuca mają pojemność życiową ok. 4 litrów i prężność tlenu we krwi na poziomie 80 mmHg, podczas gdy płuca osoby chorej na samoistne włóknienie płuc mają tylko połowę pojemności osoby zdrowej, tj. 2 litry oraz prężność tlenu we krwi poniżej 60mmHg. Chory wdycha więc każdorazowo jedynie około połowę niezbędnej ilości tlenu, żyjąc w uczuciu ciągłego niedostatku tlenu i duszności.
 • Leki
  Naukowcy mają kolejny pomysł na walkę groźnymi dla człowieka bakteriami. Według tygodnika „Nature” syntetyczne cząsteczki mogą doprowadzić do powstania nowej grupy antybiotyków.