• Lotnisko w Modlinie
  Pierwsze loty z portu w Radomiu mogą opóźnić się nawet o pół roku – wynika z ustaleń DGP. Tym bardziej że teren wokół niego to potencjalna bomba ekologiczna. Okazję zamierza wykorzystać Modlin.
 • Policja
  Poznańska policja zamierza kupić specjalny samochód, przystosowany do kontroli poziomu emisji spalin oraz natężenia hałasu. Nowy pojazd ma pomóc funkcjonariuszom skuteczniej walczyć z kierowcami zanieczyszczającymi środowisko i zakłócającymi spokój mieszkańców.
 • Kobieta zatyka uszy
  Szumy uszne odczuwa w naszym kraju co piąta osoba dorosła oraz 6 proc. dzieci – wynika z badań Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.
 • Dziewczynka przy tablicy w szkole
  Zaburzenia przetwarzania słuchowego (auditory processing disorder - APD), znane również centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego (central auditory processing disorder – CAPD) to problemy, z którymi boryka się około 5 proc. dzieci w wieku szkolnym.
 • Mecz piłkarski na stadionie
  91,1 decybeli dB(A) – to średnia wartość, jaką odnotowali naukowcy z AGH podczas ostatniego meczu na największym stadionie w Krakowie, stadionie Wisły. Naukowcy chcą, aby wyniki pomiaru posłużyły do rozpoczęcia dyskusji na temat ograniczenia głośności podczas masowych imprez.
 • Dziewczynka mówi przez megafon
  Z głośnej szkoły dziecko wychodzi na pełną szumów i gwaru ulicę. Na uszach ma słuchawki, a z nich leci głośna muzyka. Potem wraca do domu, ogląda filmy i gra w gry - często również z użyciem słuchawek, żeby nie przeszkadzać innym domownikom. To wszystko sprawia, że dzieci zaczynają tracić słuch w coraz młodszym wieku. Jak je przed tym uchronić?
 • Ucho
  Prowadzone od lat kampanie na rzecz ochrony słuchu przynoszą skutek: coraz mniej osób unika badań – podali organizatorzy Narodowego Testu Słuchu. Zakończyła się 7. edycja tego przedsięwzięcia; wadę słuchu stwierdzono u 42 proc. przebadanych osób.
 • Dziecko zatyka uszy
  Coraz więcej osób narzeka na przewlekłe szumy uszne, na świecie cierpi z ich powodu 10-15 proc. osób – powiedzieli eksperci podczas międzynarodowego kongresu (World Tinnitus Congress) na ten temat.
 • Dziecko zasłania uszy
  Dzieci są szczególnie narażona na działanie hałasu, bo ich narząd słuchu jest bardzo wrażliwy na uszkodzenie. Groźny dla nich jest zarówno hałas krótkotrwały, jak i przewlekły, który bywa nawet częstszą przyczyną uszkodzeń słuchu – przestrzega laryngolog.
 • Kobieta zatyka uszy
  Suszarka do włosów wydaje hałas o natężeniu 60 dB, odkurzacz to 70 dB, kosiarka - 80 dB, a hałas szkolnej przerwy to ok. 100 dB. Natężenie dźwięku o wysokości ponad 85 dB jest szkodliwe dla organizmu człowieka. Jakie więc skutki zdrowotne wywołuje przebywanie w hałasie?