• Dziewczynka przy tablicy w szkole
  Zaburzenia przetwarzania słuchowego (auditory processing disorder - APD), znane również centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego (central auditory processing disorder – CAPD) to problemy, z którymi boryka się około 5 proc. dzieci w wieku szkolnym.
 • Mecz piłkarski na stadionie
  91,1 decybeli dB(A) – to średnia wartość, jaką odnotowali naukowcy z AGH podczas ostatniego meczu na największym stadionie w Krakowie, stadionie Wisły. Naukowcy chcą, aby wyniki pomiaru posłużyły do rozpoczęcia dyskusji na temat ograniczenia głośności podczas masowych imprez.
 • Dziewczynka mówi przez megafon
  Z głośnej szkoły dziecko wychodzi na pełną szumów i gwaru ulicę. Na uszach ma słuchawki, a z nich leci głośna muzyka. Potem wraca do domu, ogląda filmy i gra w gry - często również z użyciem słuchawek, żeby nie przeszkadzać innym domownikom. To wszystko sprawia, że dzieci zaczynają tracić słuch w coraz młodszym wieku. Jak je przed tym uchronić?
 • Ucho
  Prowadzone od lat kampanie na rzecz ochrony słuchu przynoszą skutek: coraz mniej osób unika badań – podali organizatorzy Narodowego Testu Słuchu. Zakończyła się 7. edycja tego przedsięwzięcia; wadę słuchu stwierdzono u 42 proc. przebadanych osób.
 • Dziecko zatyka uszy
  Coraz więcej osób narzeka na przewlekłe szumy uszne, na świecie cierpi z ich powodu 10-15 proc. osób – powiedzieli eksperci podczas międzynarodowego kongresu (World Tinnitus Congress) na ten temat.
 • Dziecko zasłania uszy
  Dzieci są szczególnie narażona na działanie hałasu, bo ich narząd słuchu jest bardzo wrażliwy na uszkodzenie. Groźny dla nich jest zarówno hałas krótkotrwały, jak i przewlekły, który bywa nawet częstszą przyczyną uszkodzeń słuchu – przestrzega laryngolog.
 • Kobieta zatyka uszy
  Suszarka do włosów wydaje hałas o natężeniu 60 dB, odkurzacz to 70 dB, kosiarka - 80 dB, a hałas szkolnej przerwy to ok. 100 dB. Natężenie dźwięku o wysokości ponad 85 dB jest szkodliwe dla organizmu człowieka. Jakie więc skutki zdrowotne wywołuje przebywanie w hałasie?
 • Kobieta nasłuchuje
  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak hałas wpływa na Twój narząd słuchu? Czy wiesz jak zadbać o słuch, aby go nie stracić? Mamy na to odpowiedź
 • Problemy ze słuchem
  Prawie 40 proc. Polaków ma problemy ze słuchem - tak wynika z danych zebranych przez ekspertów w ramach tegorocznej edycji Narodowego Testu Słuchu. Najgorsze wyniki odnotowano w Wielkopolsce, w tym m.in. w Pile gdzie odsetek osób z niedosłuchem wyniósł 77 proc.
 • Jaki dźwięk doprowadza do szału
  Powodują , że mamy dreszcze i gęsią skórkę. Są dla naszych uszu tak nieprzyjemne, że ich słuchanie doprowadza do szału, a nawet powoduje ból. Poznaj ranking najbardziej irytujących dźwięków.