• Ból
  Jeżeli śledziona powiększy się tak, że jest wyczuwalna palcami z lewej strony jamy brzusznej pod żebrami, koniecznie powinniśmy zbadać krew – przekonują eksperci w ramach kampanii edukacyjnej „Gaucher z krwi i kości”.
 • Lek
  Leczenie pacjentów ze szpiczakiem opornym i nawrotowym stanowi w Polsce ogromny problem ze względu na brak refundacji skutecznych terapii – oceniają eksperci. Ich zdaniem brak możliwości stosowania nowych leków odbiera chorym szansę na życie.
 • Lekarz ma problem
  Brak nowego leku na szpiczaka w projekcie listy refundacyjnej nie ma uzasadnienia ekonomicznego, a dla pacjentów oznacza brak szansy na dłuższe życie – ocenili eksperci. Resort zdrowia wyjaśnia, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
 • Dłonie
  Na razie obserwujemy trend wzrostowy zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A – powiedział PAP rzecznik prasowy GIS Jan Bondar. Od początku roku zarejestrowano 2 644 przypadków. W Polsce i niektórych krajach europejskich brakuje szczepionek przeciwko WZW A.
 • Strzykawka i szczepionka oraz stetoskop
  Lek na szpiczaka w postaci przeciwciała monoklonalnego to prawdziwy przełom w leczeniu pacjentów z tym nowotworem; daje bowiem bardzo dobre efekty nawet u chorych, u których przestały działać inne terapie – ocenia francuski hematolog prof. Mohamed Mohty.
 • Kciuk w górę
  Kasia lubi wspinaczkę górską, Błażej gra w hokeja na trawie i właśnie się ożenił, Wojtek, tata dwójki dzieci, działa społecznie. Łączy ich to, że mają rzadką genetyczną chorobę Gauchera. Diagnoza sprawiła, że mamy jeszcze większy apetyt na życie – przekonują.
 • Kobieta ma problem
  Każdego roku w Polsce na przewlekłą białaczkę szpikową (PBSz) zapada ok. 350 osób, co istotne u ok. 20 proc. z nich choroba wykrywana jest przypadkowo, przy okazji rutynowych badań – morfologii krwi. Chociaż początkowo nowotwór nie daje żadnych objawów, bardzo istotne jest jego wczesne wykrycie i szybkie wdrożenie skutecznego leczenia.
 • Lekarz trzyma dłoń pacjenta
  Brak ośrodków kompleksowej opieki nad pacjentami z hemofilią, brak standardów udzielania im pomocy w sytuacjach nagłych oraz problemy z dostępem do profilaktyki krwawień u dorosłych chorych rodzą zagrożenie dla ich zdrowia i życia – oceniają eksperci.
 • Kobieta u lekarza
  Pacjenci z chorobami hematologicznymi nie mogą czekać na leczenie - podkreślano podczas warszawskiej konferencji dla lekarzy.
 • Hematolodzy w Polsce ciągle nie mogą leczyć chorych na szpiczaka mnogiego zgodnie ze światowymi standardami
  Hematolodzy w Polsce ciągle nie mogą leczyć chorych na szpiczaka mnogiego - złośliwy nowotwór krwi, zgodnie ze światowymi standardami - alarmowali lekarze w środę na konferencji prasowej w Warszawie.