• Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna w Sejmie
  Co po PiS? – pyta co tydzień tygodnik „Polityka”, zastanawiają się publicyści „Gazety Wyborczej”, dyskutuje opozycja. Jaka ma być ta odzyskana Polska, jak ją uzdrowić, kogo pokarać, jak najszybciej i najskuteczniej przywrócić stan poprzedni? Podobno to jedno z ważniejszych pytań naszej polityki. Podobno.
 • Rafał Ziemkiewicz, Maciej Maleńczuk
  Maciej Maleńczuk znany jest ze swoich ostrych i bezkompromisowych wypowiedzi, które doprowadzają do furii osoby o innych od niego poglądach. Rafała Ziemkiewicza tak oburzyła ostatnia wypowiedź muzyka, że nazwał ją "smrodliwą, toksyczną wydzieliną".
 • Sala obrad rządu, pusty fotel premiera
  Prawie 40 proc. Polaków nie potrafi wskazać ulubionego szefa rządu III RP. 20 proc. badanych stawia na tych, których widziała ostatnio w telewizji - Tak politolog dr Wojciech Jabłoński komentuje dla dziennik.pl wyniki sondażu "DGP", w którym Polacy zostali zapytani o najlepszego ich zdaniem premiera po 1989 roku. 
 • Ryszard Petru
  Nowoczesna chce, by w 2019 roku - w 30. rocznicę powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego - w Warszawie stanął pomnik byłego premiera. Jak poinformował w poniedziałek lider partii Ryszard Petru, powstał właśnie komitet budowy pomnika, który będzie zbierał środki na ten cel.
 • Gen. Wojciech Jaruzelski przygotowuje się w studiu do odczytania przemówienia informującego o wprowadzeniu stanu wojennego (źródło: Archiwum Dokumentacji Mechanicznej, Wojskowa Agencja Fotograficzna)
  "W III RP gen. Wojciech Jaruzelski zachowywał nieformalne wpływy, m.in. w Wojsku Polskim i w MON" - mówi PAP szef Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz. Według niego dowodem na to jest sprawa Lecha Kowalskiego, autora książki "Generał ze skazą", którego - jak mówi - "postanowiono zniszczyć".
 • Ludzie
  Ponad połowa Polaków - 54 proc. - ocenia pozytywnie ostatnie 27 lat w historii naszego kraju, po przełomie 4 czerwca 1989 r., przeciwnego zdania jest około jednej trzeciej rodaków, czyli 32 proc. - wynika z badania TNS Polska.
 • Jan Wróbel
  Demokracja i parlamentaryzm w XIX-wiecznej Europie to procesy narastające stopniowo i poprzez ustępstwa. Czyje? Elit. Z zaciśniętymi zębami godziły się z faktem, że kolejne warstwy społeczeństwa otrzymują prawa polityczne przysługujące przedtem tylko warstwom wyższym. Zasadniczym argumentem przeciw demokratyzacji było nieprzygotowanie mas do podejmowania decyzji politycznych. Zasadniczym kontrargumentem – że masy nigdy nie nabiorą tej umiejętności, jeżeli nie otrzymają pełnych praw politycznych. W sumie spór przypomina anegdotę o nierozstrzygalnej debacie: co najpierw – jajko czy kura.
 • Kazimierz Marcinkiewicz
  "Przewiduję, że przedstawiciele III RP będą się musieli okazać jeszcze bardziej źli, niż nam się wydaje, to znaczy będą musieli pójść do więzienia" - tak Kazimierz Marcinkiewicz w TVN24 komentował poczynania Prawa i Sprawiedliwości u władzy. Zdaniem byłego premiera służyć temu ma przeprowadzana reforma wymiaru sprawiedliwości.
 • Grzegorz Schetyna
  Grzegorz Schetyna zapowiada, że weźmie udział w marszu KOD w obronie Lecha Wałęsy. Lider PO uważa jednak, że były prezydent powinien przestać wrzucać co chwila wpisy na blogu, bo - jak twierdzi - Wałęsa w ten sposób tylko tworzy dodatkowe problemy.
 • Teczka personalna tajnego współpracownika o pseudonimie Bolek ujawniona przez IPN
  Niemiecka prasa śledzi sprawę teczek obciążających Lecha Wałęsa. Komentator "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że w sporze o legendarnego lidera "Solidarności" chodzi bardziej o teraźniejszość niż przeszłość.