• Mariusz Błaszczak
  Polacy wyciągają wnioski z tego, co dzieje się na zachodzie Europy, widzą, że społeczności muzułmańskie nie integrują się z europejskimi - powiedział w piątek szef MSWiA Mariusz Błaszczak, komentując sondaż, zgodnie z którym ponad połowa Polaków jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców.
 • Angela Merkel i Emmanuel Macron
  Pomysł Emmanuela Macrona na zreformowanie Wspólnoty to ścisła integracja strefy euro. Nowa Unia ma się opierać na francusko-niemieckim tandemie.
 • Angela Merkel
  Miasto z okręgu wyborczego Angeli Merkel jest jednym z miejsc, w których Niemcy pracują nad integracją z uchodźcami. I odnoszą sukcesy. 24 września w Niemczech odbędą się wybory parlamentarne, których wynik przesądzi o politycznej przyszłości Europy. Czy wygra CDU, SPD, a może któreś z ugrupowań przeciwnych UE? Dziś kolejny reportaż przybliżający polityczną i gospodarczą sytuację Republiki Federalnej.
 • Siedziba Komisji Europejskiej
  Pięć scenariuszy reform UE i ułożenia współpracy w gronie 27 państw bez Wielkiej Brytanii zaproponowała w środę Komisja Europejska w "Białej księdze o przyszłości Europy". Przewidują one zarówno rozluźnienie integracji, UE wielu prędkości, jak i federację.
 • Flaga Unii Europejskiej
  Aż 1 234 kilometry. 12 godzin jazdy bez przerwy z maksymalną prędkością. Tyle dzieli największe polskie centrum logistyczne w Strykowie od największego portu w Europie – Rotterdamu. Dziesiątki tysięcy tirów przewożą tam i z powrotem nie tylko polskie towary. Jeżdżą też do Marsylii, Barcelony, Kadyksu, Paryża, Frankfurtu, Pragi, Zagrzebia i Bukaresztu. Do setek europejskich miast i portów. Sektor transportowy jest jednym z naszych kluczowych eksporterów usług. Daje miejsca pracy i utrzymanie nie tylko kierowcom, lecz także serwisantom, logistykom, producentom części i sektorowi automotive. 
 • Jan Zielonka
  "Większość problemów, z którymi Wspólnota ostatnio się zmagała, była stworzona przez nią samą. Paradoksalnie UE stała się motorem dezintegracji, a nie integracji" - mówi w rozmowie z DGP Jan Zielonka, profesor Studiów Europejskich na Uniwersytecie w Oksfordzie.
 • imigranci
  Czy przez gotowanie można zintegrować ludzi, których dzielą różnice kulturowe i wzajemny lęk? Autorzy Kuchni Konfliktu wierzą, że tak. Ideą ich projektu jest przybliżanie Polakom potraw z państw, z który pochodzą przybyli do Warszawy uchodźcy. Wspólne jedzenie ma być pretekstem do spotkania, poznania ich historii i przełamania międzykulturowych barier.
 • Komisja Europejska
  Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział w niedzielę w wywiadzie dla "Welt am Sonntag", że odpowiedzialność za rozwiązywanie kryzysów w Europie powinny w większym stopniu ponosić państwa narodowe, a nie KE z Jean-Claudem Junckerem na czele.
 • Śmieci
  Uchodźcy sprzątają od soboty ulice Turynu. To, jak wyjaśniły władze miasta, element ich społecznej integracji oraz spełnienie ich woli wyrażenia wdzięczności za gościnę i pomoc, jakiej im udzielono.
 • Mapa
  Władze Limanowej postanowiły sfinansować wysiedlenie 19 Romów z walącego się domu i zakupiły dla nich mieszkania w sąsiedniej gminie. Środki na zakup pochodziły z ministerialnej dotacji na integrację Romów z lokalną społecznością – pisze "Gazeta Wyborcza".