• plemniki
  Wiele osób marzących o dziecku szuka dawców nasienia w internecie. Są wśród nich kobiety samotne i pary homoseksualne, którym ustawa o in vitro z 2015 roku zakazuje korzystania z banków nasienia. Z jakimi niebezpieczeństwami wiąże się korzystanie z usług dawców, którzy nie są zarejestrowani w banach spermy?
 • Komórka jajowa i plemniki
  Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że jedną z ważniejszych przyczyn zaburzeń płodności mężczyzn może być stres… ich plemników. Mowa oczywiście nie o emocjonalnym napięciu, ale o szkodliwym działaniu reaktywnych form tlenu. Tak zwany stres oksydacyjny może negatywnie wpływać nie tylko na liczbę i ruchliwość plemników, ale także obniżać jakość ich materiału genetycznego. Źródłem problemów są na ogół infekcje i niezdrowy tryb życia.
 • plemniki zapłodnienie
  Męskie komórki rozrodcze, czyli plemniki, zanim dotrą do jajeczka, muszą przebyć drogę równie ciężką, co uczestnicy rajdu Paryż-Dakar. Co lubią? Co im szkodzi? Jak zaczyna się życie?
 • Badanie spermy
  Obecnie problem z męską płodnością nie ustępuje, wręcz przybiera na sile – zauważa dr n. med. Grzegorz Mrugacz, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian”, ekspert kampanii „Płodny Polak”. W rozmowie z nami wskazuje główne przyczyny spadku jakości plemników i tłumaczy, dlaczego ważne jest profilaktyczne badanie nasienia.
 • Para w łóżku, mężczyzna ma problem
  Ponad połowa mężczyzn, 54 proc., przebadanych w tym roku w ramach kampanii „Płodny Polak” miała nieprawidłowe wyniki nasienia, co może skutkować problemami z poczęciem dziecka.
 • Otyły mężczyzna
  Eksperci nie ustają w analizowaniu zależności między stylem życia mężczyzny a jakością jego plemników. Wnioski, jakie zaprezentowali podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) w Helsinkach są zaskakujące. Poznaj komentarz jednego z uczestników wydarzenia, dr Michała Witkowskiego, ginekologa-położnika z Kliniki INVICTA we Wrocławiu.
 • Mężczyzna z wizytą u lekarza
  Badanie nasienia to wciąż temat tabu wśród panów. Mężczyźni zgłaszają się do lekarza dopiero, gdy pojawia się problem – przyznaje dr Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.
 • Plemniki
  W Polsce rośnie liczba mężczyzn, którzy mają problemy z poczęciem dziecka. Powód? Polacy nie dbają o kondycję plemników. Nieodpowiednia dieta, gorące kąpiele lub sauna, dwa piwa dziennie, a nawet zbyt rzadki seks i przyciasne bokserki, to tylko niektóre z czynników, które wpływają na męską płodność. Jak więc zadbać o… nasienie?
 • Plemniki
  Problemy medyczne, antykoncepcja hormonalna i stres – to najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet – wynika z badania przeprowadzonego przez markę Dr Bocian. Natomiast w przypadku mężczyzn główną przyczyną niepłodności, według Polaków jest jakość nasienia, choroby oraz stosowanie różnych używek jak np. alkohol i papierosy. Aż ¼ badanych stwierdziła, że stres i związane z nim obciążenia cywilizacyjne wpływają w takim samym stopniu na płodności u kobiet i mężczyzn.
 • Para w łóżku
  Barwne życie seksualne poprawia kobiecą płodność - do takich zaskakujących wniosków doszli właśnie naukowcy z Instytutu Kinseya oraz Uniwersytetu Indiana. I są ku temu mocne, naukowe podstawy. Okazuje się bowiem, że częste stosunki mają pozytywny wpływ na system odpornościowy przyszłych mam, zwiększając szansę na poczęcie dziecka.