• Serce
  Od 6 do 9 milionów złotych w ciągu trzech lat potrzeba na wyprodukowanie w wersji klinicznej protez serca dla dzieci – szacuje Jan Sarna, dyrektor prowadzącej prace nad tymi urządzeniami Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii imienia Zbigniewa Religi w Zabrzu.
 • Operacja
  Na 900 szpitali w całej Polsce zaangażowanych w dawstwo jest tylko kilkanaście. Szpitalom nie opłaca się zgłaszać dawców – donosi "Rzeczpospolita".
 • Kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek
  W ciągu miesiąca 50 mieszkańców Piekar Śląskich otrzyma nieodpłatnie urządzenia do monitorowania pracy serca, które będą diagnozowały stan ich zdrowia, a w razie potrzeby poinformują o niebezpieczeństwie kardiologa i ratownika.
 • pacjent szpital
  Za dużo, za mało. Przeszacowane, rażąco niedoinwestowane. Tak skrajne opinie opisują to, co dzieje się w kardiologii i kardiochirurgii. Każda dłuższa analiza wymaga postawienia wielu znaków zapytania.
 • Stetoskop
  Wykonujemy wszystkie najpilniejsze operacje u noworodków, ale niepokojąco wydłuża się kolejka dzieci z wadami wrodzonymi do zabiegów planowych – alarmowali eksperci podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia w Warszawie.
 • Szpinak
  Medyczne części zamienne i ludzkie organy hodowane w laboratoriach – to już nie science fiction. Naukowcom udało się przetransformować liść szpinaku w tkankę, którą w przyszłości będzie można wykorzystywać do naprawiania uszkodzeń mięśnia sercowego. Co jest najbardziej niezwykłe, to fakt, że taka łatka jest od razu wyposażona w naczynia doprowadzające krew. Kto by pomyślał, że szpinak jest aż tak dobry dla serca...
 • Jest zbyt mało przeszczepów
  W tym roku w Krakowie wykonane zostały tylko trzy przeszczepy serca. W latach 1997-1998 ta liczba dochodziła do 70 rocznie. Teraz kardiochirurdzy cieszą się, jeśli uda im się dokonać 10 transplantacji, informuje "Dziennik Polski".
 • Wymiana zastawki serca to zabieg kardiochirurgiczny stosowany w zaawansowanych wadach zastawek serca
  Pierwsze w Polsce urządzenie do automatycznego modyfikowania powierzchni protez zastawek serca zaprezentowano w czwartek w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Dzięki nowoczesnej technologii raz wszczepiona zastawka nie musi być wymieniana.
 • Polskie sztuczne serce dla dzieci - już wkrótce
  Przypominający walizkę na kółkach przenośny sterownik zestawów komór wspomagania serca - wcześniej wyłącznie stacjonarnych - oraz kolejne prototypy komory i pomp serca to najważniejsze efekty naukowe pracy zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w 2010 r. Jeszcze w tym roku mają zakończyć się prace nad sztuczną komorą serca dla dzieci.