• Stetoskop
  Wykonujemy wszystkie najpilniejsze operacje u noworodków, ale niepokojąco wydłuża się kolejka dzieci z wadami wrodzonymi do zabiegów planowych – alarmowali eksperci podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia w Warszawie.
 • Szpinak
  Medyczne części zamienne i ludzkie organy hodowane w laboratoriach – to już nie science fiction. Naukowcom udało się przetransformować liść szpinaku w tkankę, którą w przyszłości będzie można wykorzystywać do naprawiania uszkodzeń mięśnia sercowego. Co jest najbardziej niezwykłe, to fakt, że taka łatka jest od razu wyposażona w naczynia doprowadzające krew. Kto by pomyślał, że szpinak jest aż tak dobry dla serca...
 • Jest zbyt mało przeszczepów
  W tym roku w Krakowie wykonane zostały tylko trzy przeszczepy serca. W latach 1997-1998 ta liczba dochodziła do 70 rocznie. Teraz kardiochirurdzy cieszą się, jeśli uda im się dokonać 10 transplantacji, informuje "Dziennik Polski".
 • Wymiana zastawki serca to zabieg kardiochirurgiczny stosowany w zaawansowanych wadach zastawek serca
  Pierwsze w Polsce urządzenie do automatycznego modyfikowania powierzchni protez zastawek serca zaprezentowano w czwartek w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Dzięki nowoczesnej technologii raz wszczepiona zastawka nie musi być wymieniana.
 • Polskie sztuczne serce dla dzieci - już wkrótce
  Przypominający walizkę na kółkach przenośny sterownik zestawów komór wspomagania serca - wcześniej wyłącznie stacjonarnych - oraz kolejne prototypy komory i pomp serca to najważniejsze efekty naukowe pracy zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w 2010 r. Jeszcze w tym roku mają zakończyć się prace nad sztuczną komorą serca dla dzieci.