• Dawca krwi
  Wielu sportowców, wyczynowych oraz amatorów, zastanawia się, czy regularne oddawanie krwi nie wpłynie negatywnie na ich wydolność i wytrzymałość. Badania wskazują, że donacja nie przeszkadza w treningach, jednak trzeba trzymać się pewnych zasad. Warto dodać, że krew osób aktywnych fizycznie i zdrowo się odżywiających jest bardziej natleniona i ma lepsze parametry składowe.
 • AKCJA ODDAWANIA KRWI W LUBLINIE
  Jak można było uczcić Dzień bez Samochodu? Na przykład tak jak lublinianie, którzy w czwartek stawili się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, by w ramach akcji "Łączy nas krew" podzielić się własną krwią, przeznaczając ją dla najbardziej potrzebujących. Tę szczytną inicjatywę zorganizował Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego, za oddaną krew zapewniając nagrody, między innymi bilety okresowe na przejazdy komunikacją miejską. Nikogo jednak nie trzeba było specjalnie zachęcać...
 • Pacjent
  Dzięki nowym terapiom szpiczak u części chorych może się stać chorobą przewlekłą. Aby to uzyskać pilnie potrzebne jest w Polsce finansowanie nowych leków - mówili eksperci podczas XXVII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów w Warszawie.
 • Sam Kanizay, 16-latek, którego zaatakowały wszy morskie, wyszedł ze szpitala
  Takiego finału zabawy na plaży 16-letni Sam Kanizay nie mógł się spodziewać. Kiedy wyszedł z wody, zobaczył, że ma nogi pokryte krwią. Nie mógł zatamować krwawienia. Lekarze ze szpitala, do którego trafił, podejrzewają, że został zaatakowany przez wszy morskie.
 • Oddawać krew
  Wyjaśniła dr Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. St. chor. Jacek Schmidt to żołnierz i rekordzista Polski w oddaniu krwi +. Kiedy pierwszy raz to zrobił?
 • Badanie w kierunku HIV
  Wirus HIV, czyli wirus zespołu nabytego braku odporności, może być przenoszony drogą płciową poprzez stosunek z osobą zakażoną lub poprzez transfuzję zakażonej krwi, a także używanie igieł zanieczyszczonych krwią zakażonych osób oraz przez łożysko lub krew w trakcie porodu. Kto jest narażony na zakażanie wirusem HIV?
 • Badanie krwi
  Stworzenie ośrodków kompleksowej opieki medycznej dla chorych na hemofilię i zmiany w procedurach ratowniczych to warunek skuteczniejszego i bezpieczniejszego leczenia tej grupy pacjentów – oceniają eksperci.
 • Sebastian K. (P) i jego obrońca mecenas Władysław Pociej (L)
  Podejrzany o spowodowanie wypadku w Oświęcimiu Sebastian K. został przebadany po wypadku przez lekarza, a także pouczony o prawie do skorzystania z adwokata - donosi portal wPolityce.pl, który opublikował protokół pobrania krwi i wywiadu lekarskiego kierowcy seicento i jedną ze stron protokołu jego wyjaśnień.
 • Badanie krwi
  Spośród wszystkich nowotworów hematologicznych najwięcej środków przeznaczanych jest na leczenie szpiczaka, jednej z najczęstszych chorób układu krwiotwórczego – poinformowali eksperci podczas spotkania Polskiej Grupy Szpiczakowej w Warszawie.
 • Ryszard Petru
  "Odebranie stopni generalskich Czesławowi Kiszczakowi i Wojciechowi Jaruzelskiemu to rewanżyzm" - ocenił we wtorek lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Jak dodał obaj generałowie mają krew na rękach, ale zgodnie z prawem trzeba wskazać formalne podstawy do odebrania im stopni.