• Zbigniew Ziobro
  Niechętnie odnosimy się do planów zwiększenia uprawnień ministra sprawiedliwości i powoływania przez niego prezesów sądów – wynika z sondażu dla DGP zrealizowanego na panelu Ariadna. Zapytaliśmy respondentów o ocenę sądów oraz zamiary dotyczące zmian w ustroju sądów powszechnych, które znalazły się w projekcie ustawy zgłoszonym przez klub Prawa i Sprawiedliwości.
 • Akta
  Prokuratorzy kontrolują reaktywowanie przedwojennych spółek, by zapobiec bezprawnej reprywatyzacji nieruchomości; w 2017 r. do prowadzenia zostały 62 postępowania w toku oraz 16 postępowań zawieszonych – podała w poniedziałek Prokuratura Krajowa.
 • sędzia Waldemar Żurek
  Wejście funkcjonariuszy CBA do Krajowej Rady Sądownictwa to rzecz bezprecedensowa, która dzieje się w chwili, gdy polscy sędziowie poddani są wyjątkowej presji ze strony polityków PiS - podkreślili politycy PO na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.
 • sędzia Waldemar Żurek
  W strefę zamkniętą KRS weszło 3 agentów; zostawili to wezwanie na rogu stołu - relacjonował w piątek rzecznik KRS Waldemar Żurek czwartkowe wejście CBA do siedziby Rady. Formuła tego jest absolutnie nieakceptowalna, bo żyjemy w państwie prawa - ocenił.
 • Stanisław Piotrowicz, Andrzej Matusiewicz
  Sejmowa komisja sprawiedliwości zajmie się projektem zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa najprawdopodobniej na początku maja; nie ma odwrotu od reformy wymiaru sprawiedliwości - oświadczył w rozmowie z PAP przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz (PiS). Pierwotnie komisja sprawiedliwości miała zająć się tym projektem już w czwartek wieczorem.
 • minister Zbigniew Ziobro
  Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że jest przekonany, iż prezydent Andrzej Duda, po zapoznaniu się z argumentacją MS, poprze proponowane zmiany dot. KRS. Odniósł się w ten sposób do informacji, że Duda ma wątpliwości co do zapisu o wygaszaniu mandatów członków obecnej KRS.
 • Jarosław Gowin
  Ekstrawagancja Antoniego Macierewicza jest ograniczona, sprawa moim zdaniem jest zamknięta - mówił w piątek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w Radiu Zet, pytany, czy w PiS dojrzewa myśl do tego, że "ekstrawagancję" Macierewicza należy uciąć.
 • Jarosław Gowin
  Ekstrawagancja Antoniego Macierewicza jest ograniczona, sprawa moim zdaniem jest zamknięta - mówił w piątek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w Radiu Zet, pytany, czy w PiS dojrzewa myśl do tego, że "ekstrawagancję" Macierewicza należy uciąć.
 • Rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek
  Sędziemu Waldemarowi Żurkowi funkcjonariusze CBA próbowali wręczyć postanowienie o wszczęciu kontroli jego oświadczeń majątkowych. Według Krajowej Rady Sądownictwa, której sędzia jest rzecznikiem prasowym, wtargnęli na trwające wewnętrzne spotkanie w Radzie.
 • wiceminister Patryk Jaki
  Problemem są elity sędziowskie, które wyznaczają standardy, a nie zwykli sędziowie z rejonów, którzy niosą na sobie ciężar rozpatrywania 90 proc. spraw. Jeżeli na 10 tys. sędziów ponad 4 tys. zajmuje się „reprezentowaniem” sądownictwa, pełni jakieś funkcje - to jest pewien problem systemowy, nie sądzi pani? - mówi w rozmowie z "Magazynem" DGP wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki.