Błędy historyczne wytykają komentatorzy w Rosji autorowi pomnika cara Aleksandra III, odsłoniętego w sobotę na zaanektowanym Krymie przez prezydenta Władimira Putina. Krytycy wskazują na osiągnięcia przypisane Aleksandrowi III, które niekoniecznie były zasługą cara.
Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) na zaanektowanym Krymie planuje budowę ogrodzenia, które oddzieli terytorium półwyspu od Ukrainy. Plany te stały się znane po ogłoszeniu przetargu na budowę; 50-kilometrowe ogrodzenie ma powstać do 20 grudnia.
Holenderska minister handlu zagranicznego i współpracy na rzecz rozwoju Lilianne Ploumen nakazała przeprowadzenie dochodzenia ws. firm, które złamały sankcje i dostarczyły Rosjanom sprzęt do budowy mostu nad Cieśniną Kerczeńską na anektowany przez nich Krym.
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w przemówieniu, które wygłosił w środę w Tallinie z okazji 78. rocznicy paktu Ribbentrop-Mołotow, ostrzegł Rosję przed posługiwaniem się historią jak bronią. Zapewnił też, że Niemcy nie pogodzą się z aneksją Krymu.
Wiceprzewodniczący eurosceptycznej niemieckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) Alexander Gauland opowiedział się w sobotę za ostatecznym uznaniem Krymu za część Rosji. Jego zdaniem anektowany przez Moskwę w 2014 roku półwysep nigdy nie powróci do Ukrainy.
W sprowokowanej przez siebie dyskusji o niemieckiej polityce wobec Rosji szef FDP Christian Lindner powiedział we wtorek w wywiadzie dla "Bilda", że konflikt o Krym należy "zamrozić", by stworzyć Rosji szansę na zmianę jej imperialnej i agresywnej polityki. Nieoczekiwanie słowa polityka wsparła niemiecka lewica.
Polska jest gotowa do współpracy z Rosją, jednak nie dostrzega z jej strony wzajemności i gotowości do dialogu - powiedział szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski dziennikowi "Kommiersant"; obszerny wywiad dotyczy także kwestii historycznych i spraw gazowych.
Rosja stara się wykorzystywać problemy wewnętrzne krajów Zachodu; jest intrygantem - powiedział PAP rosyjski ekspert ds. bezpieczeństwa i polityki zagranicznej Paweł Łuzin.
W sferze informacyjnej podlegamy atakowi na wielką skalę ze strony Rosji i nie ma na to żadnej odpowiedzi z naszej strony - mówi były dowódca wojsk NATO w Europie gen. Philip Breedlove.
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij powiedział w poniedziałek w Tbilisi na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, że według niektórych źródeł Federacja Rosyjska rozmieściła broń jądrową na terytorium zaanektowanego w 2014 roku Krymu.