• Kleszcz
  Odzież z długimi rękawami i nogawkami, preparaty przeciwko kleszczom, a po spacerze dokładna kontrola ciała – te zasady zapobiegania ukąszeniom kleszczy i roznoszonym przez nie groźnym chorobom zalecają lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.
 • Kleszcz
  Trwa sezon aktywności kleszczy. Co zrobić, kiedy odkryjemy go na skórze? Specjaliści radzą, by usunąć go jak najszybciej, najlepiej specjalistycznym przyrządem, a potem uważnie obserwować reakcję organizmu pod kątem objawów ewentualnego zakażenia, np. boreliozą.
 • Kleszcz
  Według danych wielkopolskiego sanepidu, do 30 kwietnia w Wielkopolsce zanotowano aż 105 przypadków zachorowań na boreliozę. W całej Polsce - 4673. To więcej niż przez cały 2005 rok. Powodem są kleszcze, których z roku na rok jest coraz więcej.
 • Kleszcz wbity w skórę
  Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to groźna choroba przenoszona przez kleszcze, na którą nie ma skutecznego leku. Jedyną metodą, która może nas przed nią uchronić jest szczepienie – przekonują twórcy III edycji kampanii edukacyjnej na temat KZM.
 • Kleszcz
  Zagrożenie kleszczami w Polsce nie zwiększa się, jednak niektóre z nich mogą przenosić groźne patogeny, dlatego należy się ich obawiać i stosować profilaktykę - uważa prof. Tomasz Chmielewski z NIZP-PZH w Warszawie.
 • Kleszcz i szczepionka
  Nie tylko leśnicy, ale także rolnicy, właściciele gospodarstw agroturystycznych i miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu powinni się szczepić od kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) - twierdzą specjaliści, którzy zajmują się chorobami odkleszczowymi.
 • Kleszcz
  Opryski wszystkich miejskich parków - przeciw kleszczom i komarom - zostaną wykonane w ramach pieniędzy z budżetu obywatelskiego. Akcja ma kosztować 200 tys. zł. Pierwsze opryski mają być wykonane w nocy z czwartku na piątek.
 • Kleszcz wbity w skórę
  Poza znaną powszechnie boreliozą oraz zapaleniem opon mózgowych, zagrożeniem dla ludzi i zwierząt mogą być również setki innych wirusów i bakterii przenoszonych przez kleszcze. W przypadku części chorób nosicielem może być nawet co drugi z nich. Coraz bardziej popularną, jedyną w pełni skuteczną metodą diagnozy, dającą możliwość szybkiego rozpoczęcia leczenia i uniknięcia poważnych powikłań, jest genetyczne badanie kleszcza.
 • Kleszcz i szczepionka
  Mija 40 lat od rozpoczęcia produkcji pierwszej nowoczesnej szczepionki przeciw wirusowi kleszczowego zapalenia mózgu (KZM). Na to poważne schorzenie, przenoszone przez kleszcze, wciąż brak skutecznych leków, a szczepionka to jedyna skuteczna profilaktyka – podkreślają eksperci.
 • Kleszcze przenoszą groźne choroby i mogą np. wywołać kleszczowe zapalenie opon mózgowych
  Z roku na rok w Polsce i niektórych krajach Europy rośnie liczba osób, które zostały ukąszone przez kleszcze. Niektóre ze stawonogów przenoszą wirusa KZM należącego do rodziny Flaviviridae i w efekcie zakażają człowieka kleszczowym zapaleniem mózgu.