• Otyłe dziecko bada się stetoskopem
  Wiele polskich szpitali nie jest gotowa na to, aby leczyć bardzo otyłych pacjentów. W czym tkwi problem? Jakie problemy z otyłymi pacjentami mają lekarze i pielęgniarki? Czym jest spowodowana otyłość?
 • Otyłe dziecko
  Brak dostosowanego do potrzeb osób z otyłością sprzętu medycznego utrudnia im dostęp do świadczeń zdrowotnych – oceniają eksperci. Brakuje również lekarzy specjalizujących się w leczeniu tej choroby.
 • Operacja chirurgiczna
  Pierwsze w Polsce operacje zmniejszenia żołądka pionierską metodą przezustną, czyli bez otwierania jamy brzusznej, przeprowadzono w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Zabiegom poddanych zostało trzech pacjentów.
 • Otyły chłopiec
  Dzięki programowi upowszechniania wiedzy o zdrowym żywieniu i aktywności fizycznej udało się doprowadzić do spadku występowania nadwagi i otyłości w szkołach oraz dotrzeć do milionów konsumentów – posumowali w piątek w Warszawie eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia.
 • Liana Gamcemlidze
  Otyłość to zdecydowanie jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Z nadmiarem tkanki tłuszczowej boryka się także spora części Polaków. Niestety, w walce z otyłością nie zawsze pomagają diety i aktywność fizyczna. Coraz częściej sposobem na wygraną z chorobą jest operacja bariatryczna.
 • Otyłe dziecko
  O rosnącym problemie otyłości w Polsce rozmawiamy z prof. ndzw. Maciejem Michalikiem, kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
 • Otyłe dziecko
  Niestety liczba otyłych nastolatków, w tym dotkniętych otyłością olbrzymią, stale rośnie - także w Polsce. W części przypadków konieczna jest nawet operacja bariatryczna.
 • Otyły mężczyzna u lekarza
  Potrzebny jest system opieki nad pacjentami walczącymi z otyłością, którzy przeszli operację bariatryczną. Obserwujemy stały wzrost zainteresowania tego typu operacjami, np. ograniczającymi objętość żołądka – ocenia prof. Andrzej Budzyński ze Szpitala Uniwersyteckiego.
 • Otyłe dziecko
  Chirurgia bariatryczna zajmuje się leczeniem patologicznej otyłości i polega na operacyjnym zmniejszeniu żołądka. Kto kwalifikuje się do takiego leczenia i jakie są konsekwencje takiej operacji?
 • Otyłość
  Minus 10 kilogramów w dwa tygodnie! Cudowna dieta jabłkowa! Zażywasz nasz suplement i jesz, ile chcesz! – większość z nas z pewnością wiele razy słyszała o tego typu „magicznych” sposobach na schudnięcie. I mimo że dobrze wiemy, iż nie mogą one zadziałać, to jednak ciągle próbujemy walczyć z nadwagą czy otyłością na własną rękę. Skutek to najczęściej efekt jo-jo, a w konsekwencji „wzbogacenie się” nawet o kilkadziesiąt dodatkowych kilogramów.