Placebo to substancja lub działanie obojętne, niemające wpływu na stan zdrowia pacjenta, podawane choremu jako terapia. Zdarza się, że pacjent po przyjęciu placebo naprawdę zdrowieje. Jak to możliwe? Po co w ogóle podawane jest placebo?
Leki biopodobne są równie bezpieczne i skuteczne jak leki oryginalne, dlatego pacjenci nie powinni się ich obawiać - przekonywali specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie.
Wzrost nakładów na zdrowie przy jednoczesnym wzroście efektywności systemu; zmiany dotyczące wynagrodzeń, zakończenie projektów cyfryzacyjnych i zmodyfikowanie przepisów dot. przetargów medycznych - to niektóre oczekiwane przez ekspertów zmiany w systemie ochrony zdrowia w 2018 r.
Większość Polaków źle ocenia publiczną służbę zdrowia; negatywne oceny przeważają też, jeśli chodzi o działania rządu w tym sektorze. Mniej biurokracji, więcej lekarzy specjalistów i wzrost nakładów do 6,8 proc. PKB, ale bez podnoszenia podatków to wskazywane remedia na problemy służby zdrowia.
Na początku nowego roku Ministerstwo Zdrowia podało, że 3546 lekarzy rezydentów i specjalistów wypowiedziało swoje umowy. Czy to oznacza, że w 2018 roku nie będzie miał nas kto leczyć?
Lekarze masowo wypowiadają klauzule opt-out, która pozwala pracować dłużej niż przewidują normy. Dlaczego to robią? Czy to oznacza paraliż służby zdrowia?
Oporność na antybiotyki rośnie lawinowo i jest to obecnie jedno z największych zagrożeń dla zdrowia ludzi - przypominają eksperci z Narodowego Instytutu Leków z okazji obchodzonego 18 listopada Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach.
Propolis, zwany inaczej kitem pszczelim, jest niezastąpiony w walce z infekcjami. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Korzystnie wpływa również na układ oddechowy i przyspiesza gojenie się ran. Czy może uczulać?