• PIT
  W Sejmie jest sześć projektów dotyczących zmian w tych samych podatkach – PIT i CIT. Wszystkie nowelizacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2019 r., niektóre z propozycji się nakładają, a inne wykluczają.
 • Prawo, zdjęcie ilustracyjne.
  - Staramy się ogarnąć prawem coraz więcej obszarów życia, całą rzeczywistość. Co gorsza, robimy to w pośpiechu, zazwyczaj z dużym zaangażowaniem politycznym. Tymczasem język prawny wymaga najwyższej dyscypliny i musi spełniać dawno już ustanowione reguły - mówi Jacek Gudowski, sędzia Sądu Najwyższego. I opowiada o konsekwencjach pisania prawa na zasadach "jakoś to będzie".
 • Prawo
  Obraz polskiego prawa? Przepisy unijne funkcjonujące obok oryginalnych krajowych, oparte na wpływach ZSRR regulacje komunistyczne czy też te międzywojenne inspirowane Francją.
 • Temida, prawo
  W ciągu ostatniego stulecia bywały takie ustawy, które zmieniały los Polski i Polaków. Oto ich subiektywny wybór dokonany przez prawniczą elitę.
 • Sala posiedzeń Senatu
  Ponad 600 poprawek, uwag i wątpliwości do 12 nowelizacji ustaw sądowych zgłosili sejmowi i senaccy prawnicy. Jak wynika z analizy Radia ZET, politycy PiS- u uwzględnili jedynie te redakcyjne i legislacyjne.
 • Mirosław Mazanec
  Dobrego prawa nie da się napisać na kolanie. Niby to oczywiste, niby wszyscy o tym wiedzą, ale i tak wciąż słyszymy o przypadkach, gdy lekarstwo na chorobę okazuje się dla kogoś śmiertelne. Najnowszy przykład to nowelizacja prawa energetycznego i rozszerzenie definicji paliw ciekłych.
 • Posiedzenie rządu
  Nieustannie jesteśmy w dialogu z Komisją Europejską; zależy nam na tym, żeby doprowadzić do rozwiązań legislacyjnych, które będą satysfakcjonujące dla opozycji i dla KE - oświadczył w czwartek rzecznik rządu Rafał Bochenek.
 • Posiedzenie Sejmu
  Zdecydowana przewaga projektów poselskich, z których wiele było prezentowanych w Sejmie przez przedstawicieli... rządu. Poza tym nadzwyczajne, nie zawsze uzasadnione tempo prac i generalny brak konsultacji - tak wyglądała praca Sejmu w ciągu pierwszych 100 dni rządu Beaty Szydło. Podsumowało ją Obywatelskie Forum Legislacji działające przy Fundacji Batorego.
 • Sejm
  Decyzja w sprawie terminu zgłaszania kandydatów na marszałka Sejmu dopiero jutro. Marszałek Senior, Jerzy Wenderlich z SLD powiedział po posiedzeniu Konwentu Seniorów, że wysłuchał w tej sprawie rozbieżnych opinii klubów.
 • Andrzej Jankowski: Słabnie autorytet ustawy
  Pod koniec kadencji ustawa goni na Wiejskiej ustawę. Dziś posiedzenie wyznaczone zostało nawet do godziny 1.30 w nocy. Niestety w tej legislacyjnej gorączce posłowie zapominają o rzeczy najważniejszej – o rozporządzeniach wykonawczych. Nie bez winy są także resortowe służby legislacyjne, które nie wypełniają na czas luk prawnych powstałych po przepisach, które przestały już obowiązywać.