• Leon Tarasewicz Fot. Darek Golik
  "Jako artysta mogę załatwić więcej niż polityk. W końcu polityk musi uważać na słowa, a ja - zestresowany artysta mogę na rynku w Białymstoku zrobić, co chcę" - mówi w rozmowie z DGP Leon Tarasewicz, profesor sztuk plastycznych i nauczyciel akademicki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
 • Obraz Modiglianiego na aukcji w Sotheby's
  Namalowany w 1917 roku obraz "Akt leżący" włoskiego malarza Amedeo Modiglianiego został sprzedany w poniedziałek w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby's za 157,2 mln dolarów. To czwarty pod względem ceny obraz na świecie.
 • Saoirse Ronan w stylu Van Gogha
  Pierwszy w historii film namalowany farbą olejną – to z miejsca budzi respekt. Ale i wątpliwości – czy tak ambitny projekt nie okaże się jedynie kinowym odpowiednikiem hermetycznej sztuki galeryjnej, rzeczą do podziwiania, lecz już niekoniecznie do przeżywania?
 • Obraz, który namalował Adolf Hitler
  Może się podobać, może nie podobać, ale na pewno przyciąga uwagę. Obraz namalowany przez Adolfa Hitlera pokazano na wystawie w Muzeum Salò koło włoskiej Brescii.
 • Obrazy: "Kobieta na tle morza" (L), "Preludium" (C) oraz "Autoportret z kwiatem ostu" (P) zaprezentowane w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
  Stała wystawa obrazów Jacka Malczewskiego, znajdująca się w muzeum jego imienia w Radomiu, została wzbogacona o osiem kolejnych dzieł pochodzących z prywatnej kolekcji. Prace powstały w najlepszym okresie twórczości wybitnego symbolisty, w drugiej dekadzie XX w.
 • Policja z Poznania odzyskała skradzione dzieła sztuki
  80 obrazów, szkiców i grafik, wyłudzonych i skradzionych z mieszkania kolekcjonera w Poznaniu odzyskali wielkopolscy policjanci. W związku ze sprawą zatrzymano osiem osób.
 • FZ, 1987, olej, 88 x 92 cm
  "Beksiński 3" wydany przez BOSZart odsłania przed czytelnikami wczesne, mało znane i w przeważającej mierze niepokazywane prace artysty. Dzięki nim poznamy drogę formalnych i tematycznych eksperymentów, które doprowadziły Zdzisława Beksińskiego do jego niepowtarzalnego stylu.
 • Aukcja Młodej Sztuki
  Zbliża się kulminacyjna aukcja sezonu na polskim rynku sztuki współczesnej. W DESA Unicum pojawią się niezwykle rzadkie prace największych artystów sztuki powojennej. Wśród nich m.in. Andrzej Wróblewski, Wojciech Fangor, Jerzy Tchórzewski i Magdalena Abakanowicz. Majowa licytacja to wydarzenie, na które czekają wszyscy polscy kolekcjonerzy. Wartość wszystkich prac estymowana jest od 5,3 do 7,4 mln zł. Aukcja Sztuki Współczesnej odbędzie się już 19 maja.
 • Jan Gąsienica Krzeptowski Sabała / fot. Benedykt Tyszkiewicz
  Tatry i Podhale to jeden z najpiękniejszych regionów Polski, od lat inspirujący artystów niemal każdej dziedziny sztuki. Album "Sztuki piękne pod Tatrami" po raz pierwszy pokazuje pełny i obiektywny obraz najwyższych, polskich gór w twórczości artystów do roku 1939. Oprócz piękna Podhala książka odkrywa przed czytelnikiem również jego mroczne strony, wydobyte w sztuce młodopolskich dekadentów i kontrowersyjnych twórców awangardowych XX wieku.
 • Interferencje I, akryl na płótnie, 150x90 cm
  Praca dyplomowa Klaudii Zawady pt. „Sztuka, natura, przemijanie, utrwalanie” składająca się z 12 obrazów na płótnie i projektu instalacji z zakresu malarstwa architektonicznego, wykonana pod kierunkiem prof. nadzw. Mariana Waldemara Kuczmy i prof. Wojciecha Kaniowskiego. Autorka jest absolwentką Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, ukończyła kierunek malarstwo.