Tysiące ludzi przyszły w niedzielę na marsz w centrum Moskwy, by uczcić pamięć zabitego przed dwoma laty polityka opozycji Borysa Niemcowa. Na Dużym Moście Moskworeckim, gdzie Niemcow został zastrzelony, wielu mieszkańców stolicy Rosji złożyło kwiaty.
Komitet
Obrony Demokracji znów wyszedł na ulice. Tym razem, by sprzeciwić się
upartyjnianiu polskiego sądownictwa. Nie zapomniano jendak także o
reformie edukacji. Podczas protestów zbierane były podpisy w sprawie
przeprowadzenia referendum dotyczącego zmian wprowadzanych przez
minister Annę Zalewską. Głośne "nie" KOD-u można było usłyszeć między
innymi we Wrocławiu, Katowicach i Gdańsku.
Finał głośnej sprawy z radną PiS, jej córką i interwencją policji w tle. I jednocześnie triumf działaczki Prawa i Sprawiedliwości. Sąd Rejonowy w Gdańsku uznał, że miejska radna PiS Anna Kołakowska, która wraz z rodziną zablokowała w 2015 roku "Marsz Równości" organizowany przez środowiska LGBT, popełniła wykroczenie, ale odstąpił jednocześnie od wymierzenia kary.
Burmistrz Hajnówki (Podlaskie) wydał zakaz organizacji marszu upamiętniającego żołnierzy podziemia niepodległościowego, planowanego w mieście na 26 lutego. Uznał, iż jego organizacja w tym dniu i przy planowanej trasie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu.
"Nie mam co do tego żadnych absolutnie wątpliwości, że nadal PO będzie realizowała swój scenariusz wyprowadzania ludzi na ulicę i skarżenia na nas w Brukseli" - uważa rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek.
Ponad 1000 osób przeszło w niedzielę ulicami stolicy Ukrainy, Kijowa, w dorocznym marszu w 108. rocznicę urodzin przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery. Jego uczestnicy nieśli zapalone pochodnie i wykrzykiwali nacjonalistyczne hasła.
Zapowiedziane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego uporządkowanie działań opozycji będzie oparte o "Pakiet demokratyczny" i będzie dotyczyło parlamentu - zapowiedział w środę szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
Narodowe Odrodzenie Polski 13 grudnia zorganizowało we Wrocławiu marsz. W czasie pochodu spalono zdjęcia: Adama Michnika, redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, Lecha Wałęsy i Zygmunta Baumana. "To nie pierwszy taki wybryk. Podczas wcześniejszych manifestacji palono portrety Rafała Dutkiewicza oraz Angeli Merkel" - donosi Gazeta Wrocławska.
35 lat temu o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen.
Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o
ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i
wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie
całego kraju. Dziś obchody rocznicy tych wydarzeń zorganizowano po dwóch stronach politycznej barykady.