• Ukraina - Polska
  Grupa okrętów NATO pod dowództwem polskiego ORP Kontradmirał Xawery Czernicki po czterech dniach pobytu w Odessie opuściła w poniedziałek Ukrainę i udała się w dalszą misję, którą pełni na wodach Morza Czarnego i Śródziemnego.
 • Marta Kaczyńska-Dubieniecka z córkami i Antoni Macierewicz
  Dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni - poinformował szef MON Antoni Macierewicz podczas niedzielnej uroczystości nadania gdyńskiej Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zapowiedział też modernizację polskiej Marynarki.
 • Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko wychodzi z portu wojennego w Gdyni
  Obawiam się, że obecny program modernizacji Marynarki Wojennej nie uwzględnia w pełni naszych wymagań operacyjnych, interesów i zobowiązań sojuszniczych, więc należy go przemyśleć – powiedział PAP wiceszef BBN Dariusz Gwizdała, który kierował zespołem przygotowującym Strategiczną Koncepcję Bezpieczeństwa Morskiego.
 • Szymon Majewski
  Kiedy media obiegła informacja, iż MON zamierza utworzyć siedzibę Stoczni Marynarki Wojennej w Radomiu, wiele osób było przekonanych, że to żart. Szymon Majewski od razu potraktował tę sprawę poważnie i zaproponować kilka innych, ciekawych zmian.
 • Katarzyna Mazurek
  Kapitan marynarki Katarzyna Mazurek jako pierwsza kobieta w historii polskiej wojskowości objęła w środę dowodzenie okrętem Marynarki Wojennej ORP Lublin. Uroczystość odbyła się w porcie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
 • Okręt podwodny A212
  W ramach programu Orka Marynarka Wojenna ma dostać trzy okręty podwodne. W wyścigu, oprócz opisywanego już przez nas okrętu produkowanego przez szwedzkiego Saaba i francuskiej konstrukcji DCNS, udział bierze także niemiecki gigant Thyssen Krupp Marine Services proponując okręty A212 i A214. Ewentualny zakup tego pierwszego jest znacznie bardziej prawdopodobny, ponieważ jest to jednostka mniejsza.
 • Korweta typu Bujan-M
  Dwie rosyjskie korwety Bujan-M, mogące przenosić broń atomową, wpłynęły we wtorek wieczorem na wody Morza Bałtyckiego - alarmowały kilka dni temu szwedzkie media. Swoje zaniepokojenie wyraził również szef polskiego MON Antoni Macierewicz. Jego zdaniem obecność takich jednostek na Bałtyku, zmienia układ sił na tym akwenie. "Tym, co najbardziej niepokoi, to fakt wyposażenia okrętów w rakiety dalekiego zasięgu; znacznie większym niż niedawno przeniesione do Kaliningradu rakiety Iskander" - pisał szwedzki "Aftonbladet". Co mają na swoich pokładach takie jednostki? Jakimi możliwościami dysponują te niewielkie korwety?
 • MARYNARKA WOJENNA RP NA ĆWICZENIACH
  "Bo nie zna życia, kto nie służył w Marynarce" - głosi popularna pieśń wilków morskich. Na pewno nie zna życia także ten, kto nie przeżył strzelania z okrętowych dział. Marynarka Wojenna RP na swoim profilu na Facebooku publikuje fotografie pokazujące między innymi przebieg ćwiczeń polskich marynarzy. W tych akurat uczestniczył generał Mirosław Różański, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, obserwujący manewry z pokładu okrętu podwodnego ORP Bielik.
 • USS Zumwalt
  Do służby w amerykańskiej marynarce wojennej wszedł właśnie supernowoczesny niszczyciel rakietowy USS Zumwalt. Admirał Harry B. Harri, dowódca amerykańskiej marynarki na Pacyfiku, podczas uroczystości związanych z przyjęciem okrętu w poczet floty USA powiedział: Gdyby Batman miał okręt, to byłby nim USS Zumwalt. I to prawda, bo to najbardziej zaawansowana technologicznie jednostka na świecie.
 • OKRĘTY PRZEDWOJENNEJ MARYNARKI WOJENNEJ
  W połowie września 1939 roku wyniszczona przez Kriegsmarine Marynarka Wojenna zaprzestała obrony polskiego morza, ale marynarze nie zamierzali się poddawać. "Wciąż walczy Hel!" - takie hasło podawane z ust do ust dodawało otuchy polskim żołnierzom. Okręty wojenne, którym udało się przetrwać konfrontację z niemiecką flotą, próbowały wyrwać się z Bałtyku. Wśród nich były również jednostki podwodne - ORP "Orzeł", ORP "Sęp", ORP "Wilk" oraz dwie inne okręty tego typu, "Żbik" i "Ryś".