• Matura
  Dziś rozpoczynają się matury. Około 284 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego; egzamin będzie przeprowadzany na poziomie podstawowym.
 • Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie
  Raczej pozytywizm, niż romantyzm. Prędzej Żeromski, niż Mickiewicz. Wiersz? To by oznaczało rewolucję - przyglądamy się tematom maturalnym na egzaminie pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym i typujemy autorów, których dzieła mogą stać się tematem wypracowań.
 • Egzamin maturalny
  Czy to możliwe, by po pięciu latach studiów polonistycznych ponownie podejść do matury z języka polskiego i zdać ją... gorzej niż za pierwszym razem? Katarzyna Bolęba-Bocheńska, przyszła doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przeprowadziła na sobie taki eksperyment. Jego wyniki opisała na profilu na Facebooku, a jej post wywołał burzliwą dyskusję na temat nie tyle poziomu egzaminu dojrzałości, co sposobu jego sprawdzania.
 • Ustny egzamin maturalny
  Patologia na ustnych egzaminach maturalnych. Tajne w teorii pytania hulają po sieci, dzięki czemu część maturzystów zna zagadnienia jeszcze przed wejściem na egzamin i może się do nich przygotować. W efekcie im później ktoś zdaje maturę, tym ma większe szanse na lepszy wynik.
 • Egzamin maturalny z języka polskiego
  310 tysięcy maturzystów przystąpiło dziś do egzaminu dojrzałości z języka polskiego. 191 tysięcy z nich pisało ten egzamin według nowej formuły. Dotyczy to tych uczniów liceum, którzy uczą się zgodnie z nową podstawą programową.
 • Matura próbna w Szczecinie
  Nauczyciele z najlepszych szkół w Polsce oceniają dla dziennik.pl próbną maturę i snują prognozy dotyczące tej właściwej. Czego się spodziewać? Czego obawiać? Na jakie trudności natrafiali uczniowie?
 • Młoda dziewczyna
  Czy odkupienie winy zwalnia z odpowiedzialności za popełnione czyny? - to jeden z tematów, jakie podczas próbnej matury z języka polskiego mieli do wyboru licealiści.
 • Matura 2014
  Wiemy, jak będzie wyglądała przyszłoroczna matura z języka polskiego. Dziś pilotażowe arkusze ujawnił Instytut Badań Edukacyjnych. Rozwiązywało je blisko 4 tys. licealistów. W przyszłym roku maturzystów czeka wielka zmiana całego systemu.
 • Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu na chwilę przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego
  "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i "Potop" Henryka Sienkiewicza - na tych dwóch lekturach oparte były tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. Sesję tegorocznego egzaminu dojrzałości rozpoczęło dziś prawie 334 tysięcy uczniów.
 • Na maturze 2014 z języka polskiego będzie Mickiewicz - do takiego wniosku można dojść, analizując tematy maturalne z poprzednich lat. Romantyzm, a w szczególności twórczość naszego narodowego wieszcza jest bez dwóch zdań faworyzowana przez CKE. A rok temu jej zabrakło. Mało prawdopodobne zaś, by pojawiło się któreś z dzieł Stefana Żeromskiego - jego powieści maturzyści analizowali dwa ostatnie lata z rzędu.