• Michał Rusinek
    Domyślam się, że po skandalu, który wybuchł w Akademii Szwedzkiej na fali akcji #metoo, pisarz, który by w tym roku dostał nagrodę, byłby w trudnej sytuacji - mówi w rozmowie z dziennik.pl Michał Rusinek, pisarz, tłumacz i literaturoznawca oraz sekretarz Wisławy Szymborskiej.
  • okładka książki Michała Rusinka "Nic zwyczajnego o Wisławie Szymborskiej"
    "Myślę, że ta książka nie jest plotkarska, niczego nie zdradza. Gdyby Szymborska przeczytała taką książkę napisaną o jakiejś swojej koleżance, jestem przekonany, że by jej się spodobała" - twierdzi Michał Rusinek. Wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej zdradza, jak poetka pozbywała się niechcianych gości, skąd wzięło się jej zamiłowanie do robienia dowcipów, a także jak reagowała na zarzuty o pisanie wierszy ku czci Stalina i dlaczego chciała, by jej poezja była zrozumiała dla wszystkich.
  • Wisława Szymborska
    13 ostatnich wierszy Wisławy Szymborskiej oraz fragmenty niedokończonych utworów zostały opublikowane w tomiku "Wystarczy", który od dzisiaj jest dostępny w księgarniach.
  • Powołanie Fundacji Wisławy Szymborskiej, która będzie się opiekowała dorobkiem literackim poetki oraz ustanowienie nagrody literackiej - to najważniejsze postanowienia ujawnionej publicznie części otwartego w środę testamentu noblistki.