Najlepsze kierunki inżynierskie w Polsce prowadzą Politechnika Warszawska i AGH w Krakowie – wynika z najnowszego Rankingu Perspektywy 2018. To jednak nie oznacza, że to właśnie po tych uczelniach zarabia się najwięcej.
Interstitium, zwane też śródmiąższem lub wcześniej płynem tkankowym, to nowo odkryta tkanka w ciele człowieka. Czy będzie nowo uznanym organem w ludzkim ciele?
Badania przesiewowe wykazały, że nawet co 5-6 dziecko w szkole podstawowej może mieć problemy ze słuchem, które mogą utrudniać rozwój i stanowić przyczynę kłopotów z nauką – powiedział konsultant krajowy w dziedzinie otolaryngologii prof. Henryk Skarżyński.
Sztuczną ślinę, która ma pomagać pacjentom używającym np. protez czy mającym kłopoty z wydzielaniem naturalnej śliny, opatentowali naukowcy z Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i firma Nantes Systemy Nanotechnologii.
Nad markerami, które pomogą w szybszym wykryciu określonych chorób - takich jak nowotwory, choroby neurodegeneracyjne czy cukrzyca, pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.
W ujęciu ewolucyjnym mózg nie rozwinąłby się w tak skomplikowaną strukturę, gdyby nie dawało to naszym przodkom przewagi w postaci przekazywania genów. Ci, którzy nie potrafili rozwiązywać nowych problemów oraz uczyć się na błędach, nie dożywali wieku, w którym mogli się rozmnażać. To, z kim uprawiasz seks i prokreujesz jest bardzo ważne z perspektywy ewolucji - mówi w rozmowie z dziennik.pl Kaja Nordengen, lekarka specjalizująca się w neurologii i autorka książki "Mózg rządzi".
Chemicy od dawna interesują się celulozą w nadziei, że uda im się zastąpić nią tworzywa sztuczne. Przy okazji wynajdują wiele innych ciekawych materiałów – takich jak na przykład sztuczna skóra.