• Mózg
  Jaki wpływ na cały organizm może mieć brak snu? Jakie choroby mogą być tego następstwem?
 • Śpiąca rodzina
  Nocne zaburzenia oddychania to patologie wpływające na jakość naszego snu, a w konsekwencji na samopoczucie w ciągu dnia i zdrowie naszego organizmu. Jednym z najpowszechniejszych problemów jest chrapanie! Szacuje się, że dotyczy to połowy dorosłej populacji, co daje około 2 miliardy chrapiących osób! Światowy Dzień Snu, obchodzony w tym roku 17 marca, jest okazją do zwrócenia uwagi na znaczenie jakościowego i zdrowego snu w życiu każdego człowieka.
 • Nastolatka zasnęła na lekcji
  Dzieci do szkoły - jak najbardziej, ale wcale nie na ósmą. Naukowcy z Wielkiej Brytanii przygotowują eksperyment z zegarem biologicznym nastolatków. Dla grupy wybrańców pierwszy dzwonek w brytyjskich szkołach zabrzmi w tym roku dopiero o dziesiątej.
 • Niewyspana kobieta
  Śpimy coraz mniej. Nawet jedna trzecia dorosłych przyznaje, że nocą odpoczywa mniej niż 6 godzin. Lekarze ostrzegają przed groźnymi następstwami takiego trybu życia.
 • Pobudka
  To samo dotyczy się jednej godziny snu więcej. Uczeni dowiedli, że niedosypianie, jak i zbyt długie wylegiwanie się w łóżku, sprzyja tyciu.
 • Za mało snu groźne dla zdrowia
  Często zarywasz noce i śpisz dużo mniej niż powinieneś? Mamy dla ciebie poważne ostrzeżenie. Zbyt mało snu źle odbija się na twoim mózgu i prowadzi do utraty szarych komórek.
 • Bezsenność częściej dopada nas w lutym
  Luty, to miesiąc, w którym wysypiamy się najmniej, twierdzą naukowcy. Słaba jakość snu pokutuje tym, że ponad jednej trzeciej osób brakuje energii na cały dzień. Na szczęście w marcu możemy liczyć na lepszy sen, zapewniają specjaliści.
 • Rezygnacja ze snu może zwiększyć ryzyko zapadnięcia na SM
  Już William Szekspir pisał, że "ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś". Ale nie wspominał nic o chorobach, jakie grożą ludziom pracującym po nocach. Naukowcy, którzy to sprawdzili, nie mają dobrych wieści.
 • Młodzież, która wcześnie zaczyna lekcje, rozbija więcej aut
  Tylko jedna godzina różnicy, a ilość wypadków samochodowych diametralnie wzrasta. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że nastoletni kierowcy, którzy chodzą do szkoły po 7 rano rozbijają więcej samochodów niż ich rówieśnicy, których lekcje zaczynają się godzinę później - donosi "Journal of Clinical Sleep Medicine".
 • Ludzie niewyspani bardziej ryzykują
  Po nieprzespanej nocy spada wydajność w pracy - to wie każdy pracoholik. Lekarze ostrzegają, że brak snu ma także druzgocący wpływ na nasze zdrowie. Naukowcy dorzucają za to, że niewyspany człowiek może podejmować niebezpieczne dla siebie decyzje. Tak dowodzą badania.