• Kobieta w pozycji do boksu
  Styl życia i aktywność fizyczna mogą obniżyć ryzyko zachorowania na wiele chorób przewlekłych, w tym na nowotwory.
 • Zdjęcia mózgu wykonane tomografem komputerowym
  Radioterapia protonowa jest bezpieczniejszą metodą leczenia chorych na nowotwory niż tradycyjna radioterapia. Dlatego zaleca się ją na przykład u dzieci. W Polsce dostęp do tej metody jest wciąż niewielki, gdyż prowadzi ją tylko jeden ośrodek w kraju – oceniają eksperci.
 • Reżyser Robert Gliński
  Podopieczni fundacji "Krwinka" – dzieci cierpiące na choroby nowotworowe – nakręcą własną interpretację "Alicji w Krainie Czarów". W realizacji filmu pomogą im między innymi reżyser Robert Gliński i medioznawca doktor Małgorzata Jakubowska z Uniwersytetu Łódzkiego.
 • Pierwszy w Polsce onkologiczny ośrodek badań klinicznych wczesnych faz w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
  Pierwszy w Polsce onkologiczny Oddział Badań Klinicznych Wczesnych Faz powstał w Centrum Onkologii-Instytucie imienia M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Będą tam prowadzone badania naukowe oceniające bezpieczeństwo i skuteczność nowoczesnych terapii onkologicznych we wczesnym etapie rozwoju.
 • Chemioterapia
  W leczeniu nowotworów krwi nastąpił ogromny postęp. Jedynie w ostatnich 7 latach zarejestrowano w Unii Europejskiej aż 21 nowych leków – podkreślali eksperci na konferencji naukowej zorganizowanej w Warszawie pod hasłem „Kamienie milowe polskiej hematologii”.
 • Czerwona cebula
  Ostatnio mówi się o niej, że to nowy superfoods. Czerwona cebula obfituje nie tylko w witaminę C, ale i substancję o działaniu antynowotworowym.
 • Nerki
  22 czerwca po raz pierwszy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Raka Nerki - choroby wciąż mało znanej i późno wykrywanej. W tym roku jest on organizowany pod hasłem „Pytania i Odpowiedzi”.
 • Mężczyzna ma problem
  Większość pacjentów chorujących na raka pęcherza nie wie o ścisłym związku tego nowotworu z paleniem papierosów – wynika z badań, zaprezentowanych w Katowicach podczas 47. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
 • Lekarz i pacjent
  Chorzy na raka prostaty w stadium przerzutowym mają blisko o 40 procent mniejsze ryzyko zgonu w okresie trzech lat, jeśli do klasycznej hormonoterapii dołączony zostanie nowy lek hormonalny – wskazują najnowsze badania, które omawia onkolog dr Iwona Skoneczna.
 • Ibrutynib sprawdza się zwłaszcza u pacjentów, u których stwierdzono oporność na chemioterapię
  „Czara się przelała” – przyznaje profesor Wojciech Jurczak, hematolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w rozmowie z RMF, zwracając uwagę na problem z dostępem w naszym kraju do nowoczesnego leku na niektóre nowotwory. „Kroplą, która przepełniła czarę goryczy, jest informacja o tym, że Polska jest jedynym spośród 28 krajów Unii Europejskiej, w którym Ibrutynib – inhibitor kinazy Brutona – nie jest refundowany i nie jest dostępny dla pacjentów z przewlekłą białaczką limfatyczną i chłoniakiem z komórek płaszcza”.