• Kobieta używa inhalatora
  Do 90 proc. osób cierpiących na astmę może żyć bez uciążliwych objawów choroby, jak duszność, kaszel, świszczący oddech - pod warunkiem że będą ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich – przypominają eksperci.
 • Kobieta w masce antysmogowej
  Po pierwsze nie szkodzić – to jedna z naczelnych zasad etycznych w medycynie. Powinna ona dotyczyć również masek antysmogowych, które przecież są stworzone po to, aby nas chronić. Ale czy rzeczywiście zawsze tak jest? Jak powinniśmy ich używać, aby przypadkiem nie zaszkodziły naszemu zdrowiu?
 • Chłopiec w masceczce
  Nie wszystkie maski antysmogowe prawidłowo chronią przed zanieczyszczeniami powietrza. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykonał niedawno badania, które wykazały, że niektóre maski pozostawiają wiele do życzenia. Jakie oznaczenia powinny znaleźć się na masce antysmogowej?
 • Smog
  Np. biegając, możemy wdychać nawet trzy razy więcej zanieczyszczeń niż podczas zwykłego spaceru. Należy o tym pamiętać zwłaszcza teraz, gdy normy w Polsce są przekroczone kilkukrotnie.
 • Niemowlę na dywanie
  Według badań ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) – w naszym kraju na różne postaci alergii cierpi nawet 40% społeczeństwa, a sprzyja im m.in. zanieczyszczone powietrze. Alergiczny nieżyt nosa, pokrzywka czy nawet astma – która może rozwinąć się, gdy alergia będzie nieleczona lub źle leczona – mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Aby alergik poczuł się lepiej, warto przestrzegać kilku zasad, które obniżą stężenie alergenu – koniecznie przeczytajcie jakich.
 • Mężczyzna biega
  Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych. Jak z zanieczyszczonym powietrzem radzą sobie biegacze?
 • Kobieta odpoczywa
  Polski Alarm Smogowy informuje, że Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej. Każdego roku zabija ono 45 000 osób, czyli kilkanaście razy więcej niż liczba ofiar wypadków drogowych. Stopień zanieczyszczenia powietrza drastycznie wzrasta w sezonie grzewczym, a według raportu WHO aż 33 z listy 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE znajduje się w Polsce. Nie bagatelizujmy sprawy i sprawdźmy, jak chronić się przed smogiem.
 • Dziecko w maseczce
  Zanieczyszczone powietrze wpływa nie tylko na zdrowie, ale też inteligencję dzieci i całe późniejsze życie. Aby to zmienić, obok systemowych rozwiązań potrzebna jest zmiana nawyków – mówili eksperci na konferencji "Zanieczyszczenie powietrza a zdrowie dzieci".
 • Smog w mieście
  Jak można chronić się przed smogiem? Jak wygląda w Polsce monitorowanie jakości powietrza?
 • RTG płuc
  Choć przewlekła obturacyjna choroba płuc, znana jako POChP, jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci wśród pacjentów na całym świecie, w Polsce wiedza na jej temat wciąż jest stosunkowo słabo rozpowszechniona. Przyjmuje się, że z objawami POChP może zmagać się ponad 2 miliony Polaków, a tylko pół miliona jest pod kontrolą lekarza.