• Jan Wróbel
  Z perspektywy dzisiejszej mizerii humanistycznej trudno uwierzyć, że Henryk Sienkiewicz był pisarzem bardzo poczytnym. To bogactwo mowy polskiej, jej archaizowanie, swobodne przechodzenie od opisu dyskursu politycznego do krotochwili, gry słowne, a jakby było komuś mało, to i łacińskie wtręty sarmackich bohaterów Trylogii.
 • Polska
  "W żyłach naszych płynie krew, co ścina się na widok nędzy i ciemnoty (…). Konieczne jest podjęcie walki przeciwko ciągłemu utrzymywaniu pewnych kast i instytucyj (pisownia oryginalna – red.), przeciw układowi stosunków, które oddzielają pracującego od narzędzi pracy. Na takie instytucje będziemy zapatrywać się jako na siły wrogie". Tymi słowami prawie 140 lat temu prekursor socjologii Ludwik Krzywicki polemizował z czołowym pozytywistycznym kronikarzem epoki Bolesławem Prusem. Krzywicki dowodził, że rolą badacza nie może być tylko analiza zastanych stosunków społecznych. Może on – a nawet powinien – podejmować działania na rzecz zmiany. Łączyć obserwację z aktywizmem społecznym.
 • Włoska flaga
  W e Włoszech pojawiają się najciekawsze pomysły na wyjście z ekonomicznego pata. Powodem tego fermentu jest odblokowanie sceny politycznej i dojście do władzy egzotycznej koalicji lewicowego Ruchu Pięciu Gwiazd z prawicową Ligą, ugrupowań populistycznych.
 • sąd, wyrok
  Igor Stachowiak przyjął toksyczne dawki narkotyku i był kilkakrotnie rażony prądem z tasera, co spowodowało niewydolność krążeniowo-oddechową – tę opinię ze śledztwa na temat przyczyny śmierci podtrzymali we wtorek w sądzie biegli lekarze medycyny sądowej.
 • Posiedzenie Senatu
  Sejm uchwalił w piątek wszystkie cztery poprawki Senatu do Ustawy 2.0. Jedna z nich gwarantuje dożywotnie zatrudnienie na uczelniach sędziom TK, SN i NSA. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
 • Donald Trump i Władimir Putin
  Jeśli ktoś chce wejść w rosyjską logikę kryminalno-wywiadowczą, hotel w Nowym Jorku i rola w emitowanym co święta filmie "Kevin sam w domu" nie wystarczą. Potrząsanie za rękę Macrona, ustawianie Trudeau czy pohukiwanie na Merkel to również za mało, by skutecznie bić się z politykiem wychowanym na szansonie i w duchu szacunku dla autorytetów kryminalnych takich jak Wiaczesław Iwankow vel "Japończik" czy Sasza Siewier.
 • Józef Iwulski
  Już 14 grudnia 1981 roku na Sali, na której prowadziłem rozprawę pojawił się podoficer w asyście dwóch szeregowców z karabinami i zostałem wzięty do wojska. Kilkanaście godzin wozili mnie po różnych jednostkach i o 3.00 w nocy zostałem zwolniony do domu. Dopiero w drugiej połowie 1982 roku zostałem wezwany do służby na pół roku - mówi w rozmowie z "DGP" sędzia SN Józef Iwulski. 
 • Sąd Najwyższy w Warszawie
  Sędziowie to ludzie mocni i za takich chcą uchodzić. Tym bardziej potrzebują wsparcia – i profesjonalistów, i reszty obywateli – zwłaszcza w czasie, gdy są i jako środowisko, i osobiście atakowani.
 • Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego - prof. Małgorzata Gersdorf (P) i przedstawiciel Rady Konsultacyjnej Sędziów Europejskich przy RE Marc de Werd (L)
  To lato nie może się skończyć dla Polski dobrze. Wszystko dlatego, że całe stado ojców lub matek zupełnie nie potrafiło stanąć na wysokości wyzwań, jakie niesie ze sobą posiadanie dzieci. Nawet, gdy są to tylko dzieci polityczne. Najlepiej widać to na przykładzie obecnego szefa rządu. Co by nie zrobił i tak Morawiecki senior konsekwentnie pracuje nad tym, żeby wreszcie wsadzić syna na polityczną minę, która zakończy jego polityczną karierę. Wiedzą o tym już nawet Rosjanie.
 • Manifestacja przed siedzibą Sądu Najwyższego
  P iotr Zaremba napisał niedawno w tygodniku "Plus Minus" opinię, że prawica powinna zrozumieć... No, wiele spraw powinna, ale znany felietonista wskazał na jedną rzecz: nie każda anty pisowska produkcja artystyczna jest produkcją antypolską.